Trwają ostatnie poprawki makijażu gwiazd, tancerze z grupy Volt Augustina Egurroli podgrygują w rytm melodii, reżyser i ekipa są już na swoich miejscach. Od wiszącej w powietrzu ekscytacji po plecach przemykają dreszcze. Dziś w programie wezmą udział najlepsi. Do jubileuszowego teleturnieju zaproszono dziewięciu finalistów wybranych spośród 3500 zawodników, którzy uczestniczeli w 1600 nakręconych od 1997 roku odcinkach.

"Rywalizacja w tym wydaniu będzie na wyjątkowo wysokim poziomie" - mówił przed programem Józef Węgrzyn, producent i scenarzysta programu. - "Zawodnicy to osoby, które wykazały się najlepszą znajomością polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. To będzie pasjonujące widowisko".

Po pierwszych konkursach trójek zawodników wyłoniono trzech, którzy wezmą udział we właściwym konkursie o główną nagrodę.

Zaczyna się! Spod palców pianisty wydobywa się pierwszy konkursowy dźwięk. A zawodnicy od razu znają odpowiedź. Następna piosenka i następna...

"To niesamowite!" - wykrzykuje w reżyserce Lidia Pawelec-Suska, redaktorka programu. "Oni znają odpowiedź zanim popłyną pierwsze dźwięki utworu".

Poziom wiedzy zawodników jest bardzo wyrównany, a wyścig do naciśnięcia guzików, których dźwięk zwiastuje znajomość odpowiedzi, szalony.

Pomiędzy rundami napięcie zawodników i kibicującej im widowni na chwilę łagodzą widowiskowe występy taneczne grupy VOLT Augustina Egurroli i mistrzów tańca towarzyskiego oraz piosenki znanych polskich i zagranicznych gwiazd: Arasha, Maryli Rodowicz, Lutricii McNeala, Krywania, Blue Cafe, Dr Albana, Dody i zespołu Paola Cozzy, znanego z "Europa da się lubić".

W międzyczasie wystąpił 5-letni Igor Falecki, który wprawił wszystkich w osłupienie swoim kilkunastominutowym popisem gry na perkusji.

"To jest mały mistrz" - mówi Lidia Pawelec-Suska. "Nawet Dariusz Janus, muzyk, który „dowodzi” oprawą muzyczną programu, był pod ogromnym wrażeniem umiejętności tego malucha".

"Jaka to melodia” to jeden z najpoplarniejszych telewizyjnych programów muzycznych. Regularnie oglądają go prawie 4 miliony widzów. "To rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę to, że program jest już dziesiąty rok na antenie Jedynki" - mówił Marek Bik, reżyser i realizator audycji.

Z okazji okrągłego jubileuszu autorzy programu postanowili wydać specjalna płytę pt. "Jaka to melodia” z największymi przebojami, które przez te lata były śpiewane w programie. "Wreszcie się doczekaliśmy własnej płyty" - mówi z zadowoleniem Pawelec-Suska. "Oprócz znanych przebojów jest na niej również nasza <Jakatomelodiowa> piosenka" - dodaje z uśmiechem - którą właśnie na koniec programu usłyszymy wszyscy".

Jaka to melodia, środa, TVP 1, 17.20