Poza tym na tegorocznym festiwalu w Opolu nie zabraknie koncertu Debiutów, SuperPremier i SuperJedynek. Nie będzie natomiast, podobnie jak w roku ubiegłym, Kabaretonu. O programie tegorocznego KFPP mówili na konferencji prasowej we wtorek w Opolu przedstawiciele władz TVP, telewizyjnej Jedynki i miasta Opola.

Reklama

Dyrektor TVP1 Jan Pawlicki zaznaczył m.in., że Telewizja Polska chce, by koncert Debiutów znów stał się miejscem, gdzie „rodzą się kariery i gdzie odkrywane są talenty” artystów, którzy – jak mówił - mają szansę zaprezentować się z nowym repertuarem oraz zaśpiewać i zagrać swoje piosenki.

To oczywiście zawsze ryzyko, ponieważ jest to repertuar siłą rzeczy mniej znany. Natomiast tylko w ten sposób możemy przywrócić festiwalowi jego rangę i rolę kulturotwórczą w zakresie kreowania pewnych trendów w polskiej piosence - podkreślił.

Reklama

Debiuty, podobnie jak koncert filmowy z okazji 120-lecia polskiego kina, mają się odbyć w piątek i być „mocnym otwarciem” 53. KFPP. SuperPremiery i SuperJedynki planowane są na sobotę. Na koniec festiwalu w niedzielę odbędzie się natomiast koncert „Złote Opole”, na który złoży się 20 przebojów KFPP. Mają je w głosowaniu, spośród wytypowanych propozycji, wybrać widzowie TVP.

To mają być hity hitów. Jesteśmy ciekawi gustów naszej publiczności, ona ułoży ten koncert. A my będziemy się starali zrealizować go jak najlepiej – dodała dyrektor artystyczna festiwalu w Opolu, zastępca dyrektora TVP1 Ewa Nowicka.

Nowicka dopowiedziała, że na tegorocznym festiwalu w Opolu wystąpi także Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu.

Nie ma chyba takiej dużej formacji na świecie, orkiestry, która robi swoisty kabaret muzyczny. To wielka wartość. Uważamy, że jako Polacy mamy się tu czym pochwalić i chcemy, by artyści ci pokazali się w Opolu – zaznaczyła.

Pełną współpracę z władzami TVP dotyczącą organizacji festiwalu deklarował też na wtorkowej konferencji prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Powiedział, że miasto planuje szereg imprez towarzyszących festiwalowi, tak by w całym Opolu odczuwalna była festiwalowa atmosfera.

Reklama

Mówił, że podobnie jak w ubiegłym roku na tydzień przed KFPP Opole zorganizuje koncerty hiphopowy i rockowy (28 i 29 maja). Potem w opolskim Rynku stanie strefa widza, a w czasie festiwalu odsłaniane będą np. kolejne gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki i organizowane – tak jak w roku ubiegłym – Kawiarenki z Gwiazdami, w których będzie można spotykać artystów.

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego.