Na swoim Instagramie Kinga Rusin opublikowała swoje zdjęcie zrobione na tle lodowców. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę na niepokojąco szybko kurczący się stan wody pitnej na Ziemi, a szczególnie w Polsce. Duża odpowiedzialność za tę sytuację spada na energetykę węglową:

Reklama

Kochani! To jest ten moment, bo za chwilę może być za późno! Walczmy o naszą wodę pitną! 70% wody w Polsce jest zużywane przez energetykę węglową (raport Greenpeace)! W Polsce mamy najmniejsze zasoby wody pitnej w Europie, a przez energetykę węglową zużywamy jej najwięcej na świecie!!!

Jako przykład odpowiedzialnego podejścia do tematu Kinga Rusin podaje Argentynę, której władze wzięły pełną odpowiedzialność za stan lodowców, nakazały zamknięcie 40 kopalń dobywających z nich surowce. Dziennikarka uważa, że w Polsce również powinny zostać wprowadzone rozwiązania systemowe:

W Polsce mamy jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej w Europie! Poziom wód gruntowych przez ostatnie lata obniżył się o kilka metrów. Jednocześnie w Polsce zużywa się najwiecej na świecie (!!!) wody z powodu naszej energetyki opartej na węglu! Energetyka węglowa zużywa, wg raportu Greenpeace, aż 70% całych zasobów naszej wody!!! Usychają lasy, wysychają jeziora (np. Pojezierze Gnieźnieńskie). Jakieś wnioski?