Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

Reklama

Kayah o 13 grudnia 1981: Byłam wtedy dzieciakiem

Kayah jest jedną z tych piosenkarek, która pamięta tamten czas. Gdy 13 grudnia ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego, miała 14 lat.

Pamiętam, ale byłam wtedy dzieciakiem. Miałam 14 lat, choć wydaje mi się, że byłam młodsza, zwłaszcza po reakcji na ten dzień. Wspólna dla wielu dzieci. "Hurra nie trzeba będzie iść do szkoły" - wspomina Kayah.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Dopiero później, jak zobaczyłam przez okno mieszkania w Alejach Jerozolimskich w Warszawie czołgi, zrozumiałam powagę sytuacji i wielką grozę tego stanu - mówi w rozmowie z dziennik.pl.

Kayah o wprowadzeniu stanu wojennego: Bałam się o moją rodzinę

Kayah przyznaje, że bardzo bała się o swoją rodzinę w tamtym czasie.

Prawdę mówiąc, zawsze uważałam, że wojna może być najgorszą rzeczą, która może nas spotkać, bardzo się bałam o moją rodzinę, będąc dzieckiem a to poważne zaburzenie - wyznała. Na szczęście pewne coroczne wydarzenie sprawiło, że ten dzień w jej rodzinie wspominany jest mniej strasznie.

Całe szczęście, że moja ukochana ciocia Tereska ma wtedy urodziny, więc 13 grudnia został odczarowany - mówi.