Jedną z najmodniejszych gwiazd PRL, określaną jako symbol seksu, była Kalina Jędrusik. W 1968 roku nosiła fryzurę inspirowaną Nancy Sinatrą i pierwszą damą Ameryki Jacqueline Kennedy.

Wiele kobiet naśladowało ten sposób uczesania, bo łatwo było go osiągnąć. Półdługie włosy były podnoszone od nasady na szczotce, a końcówki podwijane na zewnątrz. Unoszone były też często u nasady poprzez tapirowanie na grzebieniu. Najważniejsze było, żeby fryzura była pełna objętości.

Fryzura a'la Kennedy, ale w stylu Jędrusik

Reklama

Jeśli komuś wydaje się, że nasze gwiazdy kopiowały fryzury 1:1, jest w błędzie. Każda polska piosenkarka czy aktorka miała swój własny, niepowtarzalny styl, który przejawiał się także w kreowaniu tego, co na głowie. Nancy Sinatra iJacqueline Kennedy nosiły małe grzywki zaczesane na jedną stronę czoła, a włosy zaczesane do góry. Kalina postawiła na gęstą grzywkę kończącą się tuż pod linią brwi, ściętą jak od linijki. Dodawało jej to dziewczęcego uroku. Ponadto włosy były rozdzielone przedziałkiem i układały się miękko, opierając o boki twarzy.

Warszawa 1968. Aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa Kalina Jędrusik. meg PAP/Jan Morek / PAP Archiwum / Jan Morek
Reklama

Bardot, czyli inspiracja dla Villas

Drugą niezwykle modną fryzurą była burza loków. Na świecie słynęła z niej Brigitte Bardot. Włosy skręcone na wałkach, upinała na czubku głowy spinkami. W Polsce, jeśli nie było wałków, używano do nakręcania włosów papilotów z gazet. Fryzurę usztywniano na cukier czy też na męską brylantynę. Częste były też trwałe ondulacje. Polską gwiazdą, która lansowała przepiękne loki, była śpiewaczka Violetta Villas.

Violetta Villas w 1970 roku podczas wykonywania "Libiamo ne'lieti calici" (żródło: yotube.com) / YouTube

Trojanowska odważniejsza, niż Twiggy

Dla zwolenniczek krótkich fryzur ikoną była Izabela Trojanowska, która nosiła mocno wycieniowane włosy. W jej fryzurze kosmyki włosów okalały twarz, opadając na czoło, policzki i szyję. Tak odważne, ostre cięcie było nowoczesne i awangardowe. Dodawało pazura i pozwalało wyróżnić się w tłumie. Modę na krótkie włosy za granicą lansowała modelka Twiggy, jednak fryzury Izabeli Trojanowskiej były znacznie odważniejsze.

Izabela Trojanowska podczas festiwalu w Opolu w 1981 roku (fot. youtube.com) / YouTube

W okresie PRL, jak i teraz, nie wszystkie fryzury znanych osób budziły podziw. Jedną z kobiet najbardziej krytykowanych za źle dobraną fryzurę była żona Edwarda Gierka. Anegdoty podają, że pani Stanisława latała raz w tygodniu na zakupy do Paryża. Ponoć łączyła je z wizytą u znanego paryskiego fryzjera (źródło: "PRL. Po godzinach" Sławomir Koper). Natomiast w społeczeństwie takie plotki budziły niesmak i mało która pani była skłonna naśladować żonę partyjnego przywódcy.