Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Oni trzęsą polską telewizją. Zobacz, komu zawdzięczamy jej kształt

5 lipca 2012, 11:59
Zadowoleni z kondycji polskiej telewizji powinni im podziękować, zaś ci, którym nie podoba się prezentowany przez nią poziom do nich właśnie powinni mieć pretensje.
Zadowoleni z kondycji polskiej telewizji powinni im podziękować, zaś ci, którym nie podoba się prezentowany przez nią poziom do nich właśnie powinni mieć pretensje. / Newspix
Prezesi, szefowie stacji, dziennikarze prowadzący najważniejsze serwisy informacyjne i producenci telewizyjni - oto ludzie, którzy mają największy wpływ na to, co oglądamy na małym ekranie. Zobacz galerię osobowości trzęsących polską telewizją.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
prezes dziennikarz szef nina terentiew Edward Miszczak Juliusz Braun telewizja
Reklama

Komentarze (30)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • lolo
  2012-07-05 13:11
  Słyszałem Durczoka wypowiedzi w raz jego zachowaniem na temat biurka , niby brudnego , skandaliczne , a jeszcze niedawno był tak cięzko chory , no no
  0
  zgłoś
 • janmil
  2012-07-05 14:14
  tytuł POwinien brzmieć; twarze UBekistanu w telewizorni dla lemingów
  0
  zgłoś
 • danka
  2012-07-05 18:45
  Czy ktos kontroluje prywatnych nadawcow?Polsatowi zdarza sie samowolnie podwyzszyc abonament tylko o 4 zl miesiecznie nie zawierajac umowy z abonentem ,gnebiac go informacjami na monitorze .W chwili wplaty owych 4 zl w punkcie obslugi klienta oplata wynosi 2zl i abonent zostaje poinformowany ze pieniadze na konto nadawcy trafia za kilka dni a w tym czasie zostaje wylaczony sygnal. ZA 4 PLN stalemu abonentowi ktory od kilku lat placi systematycznie przelewem abonament. Czy w przyszlosci taki abonent zostanie ukarany kara chlosty pod pregierzem???
  0
  zgłoś
 • Kogel-mogel
  2012-07-05 21:14
  Gosciówa, brawo, to racja. Te głupie gęby chcą od nas abonament! Oni zarabiają wiele tysięcy na miesiąc. Niech sobie sami oglądają te durne programy, które stworzyli. Te chłopy na tym zdjęciu wyglądają jak powiatowe capy.To jedna mafia! Niech nas pocałują w d..ę.
  0
  zgłoś
 • wiv
  2012-07-06 10:30
  Braun ile tvp wtopiła na euro? i kto za to odpowiada??
  0
  zgłoś
 • Misia.
  2012-07-06 10:58
  I wszyscy maja teczki-TW.
  0
  zgłoś
 • Taka prawda.
  2012-07-06 11:18
  Nadają na O.Rydzyka ,wyśmiewają we wszystkich programach,ale Ojciec nikomu nie wydziera na siłę pieniędzy a jeszcze cuda buduje,zaś ci z obrazka wydzierają na siłę,miliony mają z reklam,pensje sobie biorą milionowe i nic dla Polaków nie budują.
  0
  zgłoś
 • orzeszeq
  2012-07-06 17:51
  Fuj... POlszewia...
  0
  zgłoś
 • EWA KOBY
  2012-07-06 20:32
  NIEPLAC ABONAMENTU W EU JEST ZABRONIONA NIEUCZCIWA KONKURENCJA A TE PRSONKOWO TO UPRAWIA ZA TEN KOMENTAZ ZADAM OD KAZDEGO PL TVOWCA 49,9
  0
  zgłoś
 • stary telewidz
  2012-07-07 00:51
  Zróbmy plebiscyt, który jest najgłupszy?
  Ja głosuję na Brauna!
  0
  zgłoś
 • stary telewidz
  2012-07-07 00:53
  Inny plebiscyt, kto jest najpakudniejszy?
  Głosuję na żabę szerokoustą Terentiew! Ona jest ruska?
  0
  zgłoś
 • lewy czerwcowy
  2012-07-07 07:22
  Robią Polakom wodę z mózgu , to potrafią mając wzorce z PRL.
  0
  zgłoś
 • Edward Sopot
  2012-07-07 10:51
  Te same gęby

  Te same zużyte osoby

  Ci sami przy korycie od lat

  Nie sposób ich oderwać

  Tak jest też w innych dziedzinach życia
  w PAN leśne 70 lub 75 letnie dziadki
  W szpitalach dyrektorzy ordynatorzy ze swoimi łózkami ,,,... dla swoich !

  Nawet przy stołach operacyjnych o tym kto operuje często decyduje kasa za ile

  Przeczytajcie ostatni felieton Sobczaka i Szpaka w Angorze ,,Kłusownictwo erotyczne ,,
  Też kolor karty kredytowej na pierwszym miejscu


  Nawet ksiądz ... najpierw kasa !

  Nadchodzi chyba koniec świata .. sic !
  0
  zgłoś
 • Karolcia
  2012-07-07 12:04
  Towarzystwo Wzajemnej Adoracji , dupolizy wladzy i Tuska czyli - świnia świni tyłek ślini
  0
  zgłoś
 • PiS be with you
  2012-07-07 21:49
  Medialny układ Okrągłego Stołu

  Helena Łuczywo, Jan Dworak, Krzysztof Kozłowski, Marcin Król, Adam Michnik, Jacek Snopkiewicz, Krzysztof Teodor Toeplitz, Jerzy Urban - co łączy te osoby? Wszystkie zasiadały przy Okrągłym Stole w zespole ds. mediów, a po kontraktowych wyborach w 1989 r. zrobiły oszałamiającą karierę w mediach.

  Zostały szefami mediów prywatnych i publicznych lub wpływowymi komentatorami politycznymi, przez pewien czas były także politykami i urzędnikami. Większość z nich atakowała próby odejścia od ustaleń Okrągłego Stołu, krytykowała środowiska patriotyczne, Kościół katolicki, zwłaszcza Radio Maryja.

  Profesor Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie skargi Fundacji Lux Veritatis na odmowę udzielenia Telewizji Trwam miejsca na tzw. multipleksie, powiedziała m.in., że sąd nie odniósł się do bardzo ważnej kwestii: "KRRiT, odrzucając wniosek Lux Veritatis, nie dopuściła do pojawienia się na rynku medialnym innej stacji niż obecnie istniejące tam lewicowe czy też lewackie media, tzn. nie dopuściła do spluralizowania tego rynku chociaż w minimalnym zakresie" ("Nasz Dziennik", 29 maja 2012 r.).

  I faktycznie, zablokowanie rozwoju Telewizji Trwam jest utrwaleniem układu sił na rynku mediów, zdominowanym przez redakcje powiązane ze środowiskami lewicowymi, liberalnymi oraz postkomunistycznymi. Taka dominacja jest jedną z konsekwencji rozmów Okrągłego Stołu, które nie tylko określiły kierunek zmian w prasie i telewizji, ale także zagwarantowały uprzywilejowaną pozycję właśnie tym środowiskom.

  Transformacja komunistycznych mediów

  Pod koniec lat 80. problemy polityki informacyjnej i mediów były na tyle istotne, że komuniści i opozycja uznali, iż przy Okrągłym Stole należy wydzielić osobny podzespół do omówienia zmian w tej sferze. Komuniści dysponowali monopolem w mediach państwowych. Jednak rządowa polityka informacyjna okazała się bankrutem, niewiele osób dawało wiarę oficjalnym wiadomościom. Rozpowszechniła się prasa "drugiego obiegu", wydawana poza kontrolą i cenzurą komunistów. Dlatego obie strony zdawały sobie sprawę, że zmiany ustrojowe muszą dotknąć również sfery polityki informacyjnej.

  Obecnie mało kto pamięta reprezentantów Lecha Wałęsy, czyli strony społecznej, opozycyjnej, solidarnościowej, w rozmowach o mediach. W skład "ekipy Lecha" w podzespole Okrągłego Stołu ds. środków społecznego przekazu wchodzili: Jacek Ambroziak, Grzegorz Boguta, Jan Dworak, Kazimierz Dziewanowski, Dariusz Fikus, Maciej Iłowiecki, Janina Jankowska, Mieczysław Kaczanowski, Jan Kofman, Krzysztof Kozłowski, Marcin Król, Helena Łuczywo, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Jacek Moskwa, Janusz Onyszkiewicz, Jacek Woźniakowski.

  Stronę komunistyczną reprezentowali m.in. Andrzej Bilik - redaktor naczelny programów telewizyjnych TVP, Artur Howzan - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL, Bogdan Jachacz - prezes PAP, Zygmunt Kałużyński - publicysta "Polityki", Włodzimierz Łoziński - publicysta "Trybuny Ludu", Krzysztof Teodor Toeplitz - publicysta "Polityki", Jerzy Urban - rzecznik rządu PRL. Współprzewodniczącymi zespołu byli Krzysztof Kozłowski i Bogdan Jachacz.

  Taktyka Michnika: "Nie żądać za wiele"

  Ekipa opozycji nie była jednorodna, składała się z reprezentantów kilku środowisk. Byli to represjonowani i wyrzuceni z pracy w stanie wojennym dziennikarze (jak np. Maciej Iłowiecki), ale także osoby związane z lewicowym nurtem opozycji oraz przedstawiciele koncyliacyjnego wobec komunistów "Tygodnika Powszechnego". Największe wpływy w tej ekipie uzyskały osoby z "TP" oraz lewicowi opozycjoniści, którzy po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu utworzyli "Gazetę Wyborczą". To oni nadawali ton rozmowom w podstoliku medialnym.

  Wspominał o tym w 10. rocznicę rozmów Okrągłego Stołu Maciej Iłowiecki: "Przed obradami spotkała się oddzielnie nasza strona. Adam Michnik wygłosił do nas apel, by nie przestraszyć przeciwników i wypowiadać się ostrożnie, nie żądać za wiele. Nie podobał mi się ten apel, sądziłem, że Michnik przesadza, lepszą taktyką jest żądać więcej, a potem ewentualnie ustępować. (...) Po moim drugim wystąpieniu Adam Michnik poprosił mnie na bok. Powiedział: "Maciek, mam do ciebie specjalną prośbę od Lecha Wałęsy, byś stonował swoje wypowiedzi i nie przestraszył ich". Nie miałem powodu, żeby nie wierzyć, trudno, skoro Wałęsa tak uważa... Kilka lat potem spytałem Wałęsę, czy coś takiego mi przekazał. "Przecież ja pana wtedy nie znałem, a w ogóle też nic do zespołu mediów nie przekazywałem"".

  Niewątpliwie Okrągły Stół stał się punktem zwrotnym w życiu takich osób, jak Helena Łuczywo, Adam Michnik, Jan Dworak, Krzysztof Kozłowski, Tadeusz Mazowiecki. Ich kariera nabrała nowego wymiaru. Stali się głównymi konstruktorami III RP. Kształtowali parlament, rząd i inne sfery działalności, ale także, o czym się zapomina, media publiczne i prywatne.

  "Gazeta Wyborcza" - dziecko Okrągłego Stołu

  Jednym z ustaleń podzespołu ds. mediów było utworzenie "Gazety Wyborczej". W końcowym protokole z rozmów tego podzespołu stwierdzono: "W okresie kampanii wyborczej zapewnione zostanie ukazywanie się "Gazety Wyborczej", firmowanej przez środowiska skupione wokół Komitetu Obywatelskiego, która następnie przekształci się w ogólnokrajowy dziennik informacyjny".

  Jednak gazeta ta - jak wspominał Iłowiecki - "miała być pismem całej opozycji, co wiązało się z licznymi przywilejami i spowodowało, że wielki strumień pieniędzy z zagranicy został skierowany na potrzeby redakcji. Wszyscy wiedzą, jak to się skończyło - i jeśli nawet przejęcie pisma przez grupę Michnika było zgodne z prawem, to z pewnością nie było zgodne z intencją ustaleń i po prostu z etyką.

  Jak dotąd Agora niszczyła tych, którzy wygłaszali podobną opinię". Twórcy "GW" - Adam Michnik i Helena Łuczywo, całkowicie zaakceptowali polityczną linię programową Okrągłego Stołu.

  Gazeta propagowała ideologię tych przemian, zasypywała linie podziału pomiędzy dawną opozycją solidarnościową i tzw. liberalną frakcją PZPR, krytykowała lustrację, dekomunizację, miała więcej zrozumienia dla ostatnich przywódców komunistów niż dla środowisk prawicowych.

  Równocześnie "GW" tropiła rzekomy obskurantyzm polskiego katolicyzmu. Krytykowała nauczanie Kościoła w sferze etycznej i obyczajowej, społecznej. Dzieliła katolicyzm na nowoczesny i zaściankowy. Kwestionowała powrót religii do szkół oraz uchwalenie ustawy częściowo chroniącej życie poczęte. To właśnie Helena Łuczywo z jednej strony wyrażała swoją dezaprobatę dla tej ustawy, a z drugiej strony atakowała propozycję lustracji. Wieloletniej kampanii propagandowej w "GW" poddano Radio Maryja.

  W 1995 r. po wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, w której przypomniał komunistyczny rodowód Jacka Kuronia, Łuczywo grzmiała: "Ojciec Rydzyk obraża Jacka Kuronia". Natomiast rok później Łuczywo de facto stanęła w obronie Jerzego Urbana, który został skazany za publikację w "NIE" dokumentów SB o Zbigniewie Najderze. O ironio, Łuczywo, która była zaciekłym przeciwnikiem lustracji, teraz publicznie broniła Urbana: "Wolność prasy to również wolność dla autorów takich artykułów. Jedyne, co pozostaje dziennikarzowi, to wyrazić swą solidarność ze skazanym redaktorem. Solidarność z Urbanem przeciwko wyrokowi sądu niepodległej Rzeczypospolitej".

  Gruba kreska w TVP

  Porozumienie Okrągłego Stołu wpłynęło również na rozwój całego rynku mediów, charakter nowych tytułów prasowych, linie programowe prywatnych nadawców, brak kontroli społecznej nad procesami uwłaszczenia się nomenklatury na państwowym majątku. Okrągły Stół utrwalił status quo w mediach elektronicznych. Pod tym względem charakterystyczne były kosmetyczne reformy zapoczątkowane w telewizji publicznej.

  Dlatego ogromnym błędem, zapewne celowo wpisanym w scenariusz przemian ustrojowych, było zaniechanie przeprowadzenia gruntownych zmian kadrowych w TVP. Premier Mazowiecki mianował pierwszym przewodniczącym Radiokomitetu Andrzeja Drawicza. Jego zastępcami zostali Lew Rywin oraz właśnie Jan Dworak, który zasiadał przy Okrągłym Stole. Po latach ujawniono, że z akt SB wynika, iż Drawicz był zarejestrowany jako tajny współpracownik "Kowalski" i "Zbigniew". Natomiast Rywin miał być zarejestrowany jako TW "Eden".

  Wprawdzie odsunięto skompromitowanych prezenterów, ale jednocześnie zakonserwowano ukryty postkomunistyczny układ w telewizji publicznej. Widoczne to było w ofercie programowej TVP. Pod tym względem symbolicznym dokumentem były wytyczne Drawicza wydane przed ósmą rocznicą stanu wojennego, w 1989 roku. Wskazywał w nich, że "programy dotyczące rocznicy wprowadzenia stanu wojennego powinny być pozbawione akcentów rewanżyzmu, nawoływania do odwetu". Postulował także zachowanie "równego dystansu w stosunku do ówczesnych dwu stron konfliktu", czyli wobec podziemnej "S" i komunistów. Tym samym szef TVP z nominacji dawnej opozycji zrównał komunistyczny reżim z podziemną "S". Drawicz zalecał również wystrzeganie się ataków na gen. Jaruzelskiego.

  Od Okrągłego Stołu do nadzorcy mediów

  Najlepszym przykładem kariery w III RP osoby zasiadającej przy Okrągłym Stole jest Jan Dworak. Po odejściu Drawicza z Radiokomitetu Dworak został kierownikiem biura prasowego Unii Demokratycznej. Od 1990 r. był zresztą członkiem UD, a potem Unii Wolności. W latach 1997-2001 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, następnie aż do 2004 r. do Platformy Obywatelskiej, z członkostwa w PO zrezygnował dopiero wtedy, kiedy został prezesem TVP. Równocześnie prowadził działalność producencką, założył kilka spółek medialnych. Tłumaczył w mediach: "Robienie pieniędzy nie jest niczym złym". Walczył o wyższe stawki dla producentów prywatnych.

  W lipcu 2010 r. marszałek Bronisław Komorowski powołał go do nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a potem Dworak został wybrany na jej przewodniczącego. Już w pierwszych tygodniach jego urzędowania KRRiT zleciła kontrolę Radia Maryja w sprawie nadawania rzekomych reklam. Dziwnym trafem to również Jan Dworak odpowiada za nieprzyznanie Telewizji Trwam
  0
  zgłoś
 • demo
  2012-07-08 21:39
  zniesc abonament - kazdy ma prawo da to placic, co mu sie podoba
  ta banda z glownych nurtow manipuluje wiadomosciami - coz dziwnego, z pustych lbow sie nic nie naleje
  0
  zgłoś
 • demokrata
  2012-07-08 21:43
  oto galeria neoPRLowcow, ktorzy manipuluja mediami
  za ich antydemokratyczne akcje drogo zaplaca
  bojkot abonamentu jest prawem kazdego obywatela w kraju demokratycznym
  0
  zgłoś
 • zum
  2012-07-09 08:59
  Oni trzęsą polską telewizją i ryczą o pełne koryto, bez naszych pieniędzy to zera.
  0
  zgłoś
 • wes
  2012-07-09 16:00
  miszczak,,,pierwsza litera nazwiska niewlasciwa,,,dlatego ma taka wladze nad komunistyczna,,polska telewizja,,,
  ,,tacy op---rawcy jak,kundel michnik,miler,kiszczak,putin,i jeszcze kilku zwyrodnialcow,,,rzadza slepymi polaczkami od drugiej wojny swiatowej,,,
  0
  zgłoś
 • lena
  2012-07-12 00:08
  Najważniejsze, że księży jest mniej na ekranie , miałam szczerze dość tych ekspertów od wszystkiego.
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama