W filmie TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który miał premierę w internecie na stronie stacji, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kard. Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Reklama

Komentując to kard. Dziwisz przekazał, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja.

Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją - zadeklarował.

Film w sieci komentują gwiazdy. Jedną z nich jest pogodynek stacji TVN Bartek Jędrzejak. Pod swoim starym zdjęciem z Watykanu, zamieścił długi wpis.

To był jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Od tej chwili był dla mnie kimś bardzo ważnym. Gdzieś w głowie, sercu, myślach. Śledziłem każdą pielgrzymkę. Bardzo wzruszał mnie głos i kazania. Już jako dziennikarz przez 3 dni nie wychodząc z redakcji, śpiąc na karimacie, informowałem o ostatnich dniach, godzinach i minutach. Potem wielka pustka. Byłem w takim dziennikarskim biegu i emocjach, że śmierć przeżyłem kilka lat później kiedy klęczałem przy grobie w podziemiach bazyliki Watykańskiej - napisał.

Do dzisiaj kiedy jestem w Rzymie zawsze stoję w kolejce do bazyliki żeby chwilę pomilczeć przy grobie już na górze w kaplicy gdzie stoi sarkofag. Dzisiaj oglądałem w TVN 24 „ Czarno na białym”. Z minuty na minutę było coraz gorzej. Pod koniec wstrzymywałem łzy i chciało mi się wymiotować. Czy papież wiedział? Czy zaufał ludziom, którzy ukrywali i za jego plecami, wykorzystując Jego świętość robili biznesy. 10 tysięcy dolarów za błogosławieństwo, pierwszy rząd podczas papieskiej mszy, śluby, chrzciny.....Niedobrze mi i tak zajebiście smutno!!!!!!! - grzmiał.

Reklama

Swoje wrażenia opisała także Monika Olejnik.

Wstrząsający i dojmujący reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" pokazujący bankructwo moralne... Na tym polegają wolne media, że ODPOWIEDZIALNIE pokazujemy ważne, kontrowersyjne i czasami bolesne tematy dla nas wszystkich - napisała.

Nie omieszkała również zadać kilku pytań.

Po obejrzeniu uzasadnione jest pytanie jak taki człowiek został Kardynałem, a wcześniej był tak blisko Jana Pawła II? Czy episkopat po tym reportażu zrobił się purpurowy ze wstydu? Czy kardynał Stanisław Dziwisz będzie miał odwagę, żeby odpowiedzieć na pytania Marcina Gutowskiego? Niech się skończy wreszcie sojusz ołtarza z rządzącymi! Dziwisz, Rydzyk i inni podobni - kim jesteście dla Kościoła?? - pytała prowadząca "Kropkę nad i".

Mocny głos w sprawie wyraziła też Paulina Młynarska cytując słowa Dagny Kurdwanowskiej.