"Mapa ginącego świata" to 4-odcinkowy cykl, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat unikalnych gatunków fauny i flory, którym grozi wyginięcie, głównie wskutek nielegalnego handlu wytwarzanych z nich produktów. Seria dokumentalna będzie emitowana na antenie TVP 1 w soboty: 5, 12, 19 i 26 marca o godz. 8.55.

Reklama

W Azji wierzy się, że sproszkowany róg nosorożca leczy nowotwory, stąd jego cena w Wietnamie czy Chinach osiąga astronomiczną kwotę 60 000 dolarów za kilogram. Nielegalny handel rogiem to w tej chwili najbardziej dochodowy interes, bardziej opłacalny niż handel złotem, kokainą czy nielegalną bronią. Dlatego nosorożce giną w przerażającym tempie. W zeszłym roku w Afryce zabito ich ponad 1 300 - mówi Mateusz Damięcki. I dodaje:

Cykl „Mapa zaginionego świata” ma uświadomić nam wszystkim, jak - często nawet nieświadomie - szkodzimy planecie, na której żyjemy. Dla przykładu – w Polsce jest bardzo duże zainteresowanie parkietami, tarasami i meblami z drewna egzotycznego. Częściowo są to produkty pochodzące z nielegalnych źródeł. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego co roku trafia do nas 1,5-2 mln m3 drewna m.in. z Madagaskaru, Azji Południowo Wschodniej, wysp Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Nikt nie potrafi dokładnie określić, jak wysoki jest odsetek drzew, które ścięto nielegalnie, ale przypuszcza się, że może on przekraczać nawet 16-19%. Ta rabunkowa gospodarka rujnuje lasy deszczowe, przez co niszczy naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt.

Zdjęcia do pierwszego odcinka były kręcone w Kenii, gdzie Mateusz przyglądał się z bliska zagadnieniu kłusownictwa na słoniach i nosorożcach w celu pozyskania ich kości i rogów. Aktor włączył się również w działania Kenya Wildlife Service - organizacji powołanej do ochrony dzikich zwierząt. Odwiedził sierociniec dla słoni, których matki stały się ofiarami kłusowników i poznawał życie tych zwierząt pod okiem naukowców u stóp Kilimandżaro.

Drugi odcinek, kręcony na Madagaskarze, poświęcony jest tematyce nielegalnego handlu drewnem egzotycznym gatunków chronionych CITES oraz rabunkowej gospodarce leśnej. Na tej niezwykłej wyspie, gdzie ponad 80% stworzeń to endemity, czyli organizmy nie występujące w żadnym innym miejscu na Ziemi, aktor podpatrywał życie lemurów i kameleonów. Odwiedził też maleńką wioskę Mitsinjo na terenie Parku Narodowego Andasibe - Mantadia. Z tutejszych drzew zagrożonych wyginięciem wyrabia się m.in. ekskluzywne parkiety, za które konsumenci są w stanie płacić krocie. Lokalni przyrodnicy pokazali Mateuszowi Damięckiemu, jak ratować naturalne środowisko i jednocześnie pomagać ubogiej ludności Madagaskaru, dając im zatrudnienie, by wycinanie chronionych międzynarodowym prawem drzew nie było dla mieszkańców jedynym sposobem na wykarmienie rodziny.

Reklama

Zdjęcia do kolejnych odcinków odbyły się na Sri Lance i w Wietnamie, gdzie Mateusz Damięcki wraz z ekipą przyglądał się problemowi wyrobu pamiątek turystycznych z lokalnych gatunków zagrożonych wyginięciem, m.in. z rafy koralowej, skór węży, skorup żółwi, oraz nielegalnemu handlowi żywymi gadami. Widzowie przekonają się, że tradycyjna medycyna Wschodu może powodować znaczące szkody w ekosystemie z powodu wykorzystywania chronionych roślin i zwierząt do pozyskiwania preparatów i substancji paramedycznych.

Cykl "Mapa ginącego świata" stanowi część ogólnopolskiej edukacyjno-informacyjnej kampanii "Ginące gatunki", która jest realizowana w partnerstwie Fundacji" Sztuki Wszystkie", Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" oraz firmy BANZAI dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu poprzez właściwe wybory konsumenckie.