W piątek, 27 listopada na gmachu Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” w Warszawie została wyświetlona niezwykła projekcja, przedstawiająca zwierzęta zagrożone wyginięciem. Pokaz odbył się w ramach międzynarodowej kampanii społecznej #StartWith1Thing, mającej na celu powstrzymanie trwającego obecnie – według wielu naukowców – szóstego wielkiego wymierania, całkowicie spowodowanego przez działalność człowieka.

Reklama

Od godziny 16.30 do 21.00 na jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w stolicy, zostały wyświetlone dziesiątki ginących gatunków zwierząt, które już wkrótce mogą całkowicie zniknąć z powierzchni naszej planety. Pokazane zostały zarówno polskie gatunki, jak też te, które żyją w środowisku wodnym, pustynnym, arktycznym oraz tropikalnym. Projekcja została dodatkowo urozmaicona materiałami filmowymi z bogatego archiwum Discovery Channel. Wydarzenie przyciągnęło tysiące mieszkańców stolicy. Inicjatywa była wspólnym przedsięwzięciem Discovery Channel, Miasta Stołecznego Warszawy oraz WWF Polska. Impulsem i inspiracją do podjęcia działań stała się światowa premiera filmu „Racing Extinction – Ginący Świat” zaplanowana na 2 grudnia o 21.00 na antenie Discovery Channel.

Celem kampanii #StartWith1Thing jest zjednoczenie ludzi na całym świecie pod wspólnym hasłem ochrony środowiska i pomocy zagrożonym gatunkom. Kampania edukuje i aktywizuje społeczeństwo w obszarze zmiany przyzwyczajeń i stylu życia, które mogą znacząco przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków, środowiska i samej ludzkości. Discovery wierzy, że nie jest jeszcze za późno i dzięki drobnym krokom, jak ograniczenie spożycia mięsa lub jazda do pracy rowerem, można zmienić świat na lepsze i uratować życie wielu stworzeń.

Problemy związane z ochroną środowiska obok swojego globalnego wymiaru, odnoszą się także do kwestii lokalnych, a ich natura i charakter są uniwersalne. Nadawca postanowił połączyć siły z Miastem Stołecznym Warszawa oraz WWF Polska, aby udowodnić, że mieszkańcy Polski mogą także aktywnie włączyć się w tę „największą akcję ratunkową w dziejach”.

Reklama