Conchita Wurst, której nazwisko komentujący Eurowizję Artur Orzech tłumaczył na język polski (z niem. Wurst=Kiełbasa), to tak naprawdę 26-letni Thomas Neuwirth. Wybór wykonawcy, który mówi o sobie w formie żeńskiej, ale na scenę wychodzi z zarostem, wywołał w Austrii sporo kontrowersji. Określany mianem kobiety z brodą artysta, a właściwie artystka jako Conchita Wurst objawiła się trzy lata temu. W austriackim talent show "Die Große Chance" zajęła drugie miejsce i zyskała ogromną popularność w ojczyźnie, zyskując nawet miano ikony.

Reklama

Wcześniej Neuwirth próbował swoich sił w boys bandzie Jetzt Anders.

Po raz pierwszy Conchita Wurst próbowała swoich sił w rywalizacji o prawo reprezentowania Austrii na konkursie Eurowizji jeszcze w 2012 roku. Wtedy jednak piosenka "That's what I am" nie zyskała aż takiego uznania, być może ze względu na zbyt otwarty manifest, który pojawił się w jej tekście. Pana w nim pytanie: Czy nauczysz się mnie kochać? I oczywiście odpowiedź: Tak!

Ale Conchita Wurst, poza sukcesami na scenie, udziela się również w świecie mody. Zdjęcia, które pojawiają się na jej profilu na Facebooku, są dokładnie opisane nazwiskami projektantów strojów, w których występuje. Zainteresowanie, które budzi, sprawiło, że była wielokrotnie zapraszana do rozmaitych real show dla gwiazd - m.in. do programu "Najcięższe prace w Austrii", w którym dostała za zadanie przez tydzień pracować w zakładzie przetwórstwa ryb.

Jednak jej postać i cała działalność niesie ze sobą silne przesłanie - Conchita Wurst występuje jako przedstawicielka praw mniejszości, ludzi, którzy czują się dyskryminowani. Jej postawa spotkała się zresztą z ostrą krytyką niektórych polityków z Europy Środkowo-Wschodniej. Rosjanin Witalij Milonow, znany z otwartego zwalczania wszelkich przejawów "propagandy gejowskiej", stwierdził, że perwersyjna Wurst weźmie udział w "szerokiej europejskiej paradzie gejowskiej". - To dziwne, że te krótkie włosy na twarzy budzą takie kontrowersje. Muszę zaznaczyć, że 80 procent próśb o autograf dostaję z Rosji i Europy Wschodniej - stwierdziła w odpowiedzi Wurst.

Petycje w sprawie ocenzurowania występu Wurst miały rzekomo nadejść z Rosji i Białorusi. Ale rzecznik prasowy konkursu Eurowizji Jarmo Siim stwierdził, że żadnych oficjalnych wniosków w tej sprawie nie otrzymano. A nawet, gdyby dotarły, regulamin konkursu zabrania wprowadzania jakiejkolwiek cenzury.

Zgodnie z przewidywaniami, Conchita Wurst zwyciężyła tegoroczną Eurowizję, deklasując konkurencję. Austriak w stroju kobiety z brodą, swoje zwycięstwo dedykował "wszystkim ludziom walczącym o wolność i pokój"

Reklama

A oto piosenka, z którą Conchita Wurst wystąpiła na konkursie Eurowizji 2014:

Trwa ładowanie wpisu