Jeden sukces i pasmo porażek. Historia polskich reprezentantów na Eurowizji
1 Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Wówczas reprezentowała nas młodziutka Edyta Górniak, która zaśpiewała swój przebój "To nie ja". Nasza pierwsza reprezentantka zajęła 2. miejsce i był to sukces, do którego przez kolejne 20 lat, żaden polski artysta nawet się nie zbliżył.
YouTube
2 W 1995 roku Polskę reprezentowała Justyna Steczkowska. Nie udało jej się powtórzyć sukcesu Edyty Górniak, bowiem zajęła zaledwie 18 miejsce.
YouTube
3 W 1996 roku, w barwach Polski zaśpiewała Kasia Kowalska, która zajęła 15 miejsce.
YouTube
4 W 1997 reprezentowała nasz kraj Anna Maria Jopek, która wykonała piosenkę "Ale jestem". Znakomity głos naszej artystki nie uwiódł europejskiej publiczności, która ulokowała Polkę na 10 miejscu.
YouTube
5 Zespół Sixteen reprezentował Polskę w 1998 roku, zajmując 17. pozycję.
YouTube
6 W 1999 roku, w polskich barwach zaśpiewał Mietek Szcześniak. Jego ballada również nie przekonała publiczności. Piosenkarz zajął 18 miejsce.
YouTube
7 Jeden z najgorszych wyników w historii udziału Polski w Eurowizji, osiągnął Piasek. W 2001 roku zajął zaledwie 20. miejsce.
YouTube
8 Z kolei drugim po Edycie Górniak sukcesem Polski na Eurowizji, był występ grupy Ich Troje. Śpiewający "Keine Grenzen" Michał Wiśniewski w 2003 roku wywalczył nam 7. lokatę.
YouTube
9 W 2004 roku reprezentował Polskę zespół Blue Cafe. Roznegliżowana i wijąca się na scenie Tatiana Okupnik nie uwiodła europejskiej publiczności. Nasza reprezentacja zajęła 17. miejsce.
YouTube
10 W 2005 roku Polskę reprezentował Ivan i Delfin. Niestety nie udało im się wyjść z półfinałów.
YouTube
11 Rok później, czyli w 2006 roku, na Eurowizję ponownie pojechało Ich Troje. Niestety nie udało im się powtórzyć sukcesu sprzed trzech lat i tym razem nawet nie dostali się do finału.
YouTube
12 Do finału nie przeszła także grupa The Jet Set, która reprezentowała Polskę w 2007 roku.
YouTube
13 W finale udało się za to zaśpiewać Isis Gee. Nasza reprezentantka z 2008 roku, wyszła z półfinałów za sprawą dzikiej karty, przyznanej jej przez jurorów. Niestety w kolejnym etapie nie poradziła sobie zbyt dobrze i zajęła 24 miejsce.
YouTube
14 W kolejnych latach, żadnemu polskiemu artyście nie udało się przejść do finału Eurowizji. Lidia Kopania w 2009 roku w półfinałach zajęła zaledwie 12 pozycję.
AKPA
15 Nasz reprezentant z 2010 roku, Marcin Mroziński, w półfinałach był 13.
AKPA
16 Druzgocącą porażkę poniosła także Magdalena Tul. Reprezentująca Polskę w 2011 roku artystka, w półfinałach była dopiero 19. Po jej występie, TVP na dwa lata zrezygnowała z wysyłania polskich reprezentantów na Eurowizję.
AKPA
17 Polska z mocnym uderzeniem powróciła do konkursu w 2014 roku. Donatan i Cleo oraz ich hit "My Słowianie" budził duże zainteresowanie europejskiej publiczności. Nasi reprezentanci zdołali zakwalifikować się do finału, co patrząc na naszą historię w tym konkursie, należy uznać za sukces. Ostatecznie udało im się zająć 25. miejsce, bowiem niskie noty przyznali im międzynarodowi jurorzy. Biorąc bowiem pod uwagę punkty zebrane tylko z telefonicznych głosów oddanych przez widzów na Donatana i Cleo - polscy reprezentanci na konkursie Eurowizji mogliby zająć nawet 5. miejsce.
PAP / NIKOLAI LINARES
18 W Wiedniu, podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, Polskę reprezentować będzie Monika Kuszyńska. Artystka na tę okoliczność przygotowała utwór "In the name of love". Czy mamy szansę na zwycięstwo? >>>Czytaj więcej: Monika Kuszyńska polską kandydatką na Eurowizję. Mamy szansę na sukces? [WIDEO]
TVP / Jan Bogacz TVP SA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję