Ridley Scott przybliży sylwetki ośmiu ludzi, którzy pisząc książki lub realizując filmy w sposób awangardowy, często wyśmiewany przez społeczeństwo, wyprzedzali swoją epokę o dziesięciolecia. Scott będzie analizował to, w jaki sposób wizje artystów przełożyły się na przyszłość.

Reklama

Pierwszą bohaterką "Wizjonerów science fiction" będzie jedyna kobieta w tym gronie - Mary Shelley, której powieść "Frankenstein" z 1818 roku uchodzi za pierwsze dzieło literatury science fiction.

Scott opowie także o Juliuszu Verne, który przewidział i dokładnie opisał lądowanie człowieka na Księżycu, które odbyło się 100 lat później.

Kolejnym bohaterem będzie H.G. Wells, - autor "Wojny światowej". Książka została wydana w 1897 roku, a zapowiedziała wybuch I Wojny Światowej.

Bohaterem programu Scott'a będzie także Arthur C. Clarke - powieściopisarz nazywany "ojcem technologii satelitarnej". Clarke wraz ze Stanleyem Kubrickiem nakręcił także kultową "Odyseję kosmiczną". Widzowie poznają historię Isaaca Asimova - człowieka, który oswoił ludzi z robotami.

Reżyser wspomni także o pisarzu Robercie Heinleinie, który w swych książkach ostrzega czytelników przed konsekwencjami technologii.

Reklama

Kolejnym bohaterem będzie Philip K. Dick, który już w latach 50. i 60. pisał o nadejściu ery cyfrowej, a także twierdził, że posiadł zdolność przewidywania przyszłości.

Ostatni w kolejce jest George Lucas - reżyser "Gwiezdnych wojen", który zrewolucjonizował sposób kręcenia filmów i zainspirował do działania dwa pokolenia inżynierów i naukowców.

W kolejnych odcinkach Ridley Scott przybliży widzom także fakty z życia prywatnego swoich bohaterów. Wszystko to podane zostanie w formie fabularyzowanych rekonstrukcji z udziałem aktorów lub krótkich filmów animowanych. W programie w roli komentatorów i ekspertów wystąpią m.in. reżyser "Robocopa" i "Pamięci absolutnej" Paul Verhoeven czy amerykański fizyk-teoretyk Michio Kaku.

"Wizjonerzy science fiction" już od 19 września w każdą środę o godzinie 21.30 na kanale Discovery Science.