Cztery międzynarodowe komisje do badań wypadków lotniczych, piloci z elitarnej jednostki myśliwców, ponad 200 żołnierzy ratowników, lata badań i przygotowań przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, wszystko po to, by przeprowadzić pierwszą na świecie kontrolowaną katastrofę lotniczą i dzięki temu eksperymentowi zwiększyć bezpieczeństwo podniebnych podróży.

Reklama
Media

27 kwietnia br. zakupiony przez Discovery Channel samolot pasażerski Boeing 727 wyruszył z meksykańskiego lotniska Mexicali, by już nigdy nie wrócić w jednym kawałku. Celem tego lotu było przeprowadzenie w pełni kontrolowanej katastrofy lotniczej i zebranie danych, jakich nie można uzyskać podczas symulacji laboratoryjnych ani nawet z zapisów czarnych skrzynek. Eksperyment ma w przyszłości pomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa podczas lotów.

Dzięki zapisom z 19 kamer umieszczonych wewnątrz samolotu oraz dwóm nagrywającym zdarzenie ze śmigłowców, naukowcy mogli - po raz pierwszy z taką dokładnością - przyjrzeć się temu, co dzieje się z samolotem, pasażerami i załogą podczas zderzenia z ziemią.

Media

Ten eksperyment to coś, czego nie da się doświadczyć w laboratorium – komentuje jeden z członków ekipy badawczej dr Tom Barth, ekspert ds. czynników przetrwania i inżynier współpracujący z Krajową Radą Bezpieczeństwa Transportu w Stanach Zjednoczonych. Jak dr Barth mówił później w licznych wywiadach dla amerykańskich mediów, efekt eksperymentu Discovery był porażający.

W momencie uderzenia o pustynię dziób samolotu oderwał się od reszty samolotu i został niemal kompletnie zmiażdżony przez masywny kadłub. Sama katastrofa to był dopiero początek prac. Analizy i badania zebranych materiałów są zadaniem ekspertów na wiele kolejnych miesięcy. Wstępne wnioski można jednak poznać dzięki materiałowi nakręconemu dla Discovery Channel. Które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze, jaką pozycję należy przyjąć podczas awaryjnego lądowania, by dać sobie jak największą szansę na przeżycie? Dzięki manekinom i licznym kamerom, można to sprawdzić na własne oczy.

Media

Premiera programu „Ciekawość: katastrofa lotnicza” odbędzie się w czwartek 18 października, o godz. 22.00 na Discovery Channel. Kolejne emisje będzie można zobaczyć na kanale we wtorek 6 listopada o godz. 21.00 i niedzielę 11 listopada o godz. 18.00.