We Fjällbacka aktorka Ingrid Bergman lubiła spędzać wakacje. Ponad 150 kilometrów dzieli miejscowość od dużych miast, jak Gothenburg i Oslo. W tym rybackim miasteczku urodziła się Camilla Lackberg – z wykształcenia ekonomistka, autorka powieści kryminalnych. Pierwszą książkę, której akcja dzieje się w rodzinnym Fjällbacka, a bohaterami są inspektor policji Patrick Hedström oraz jego żona Erika Falck, wydała dziewięć lat temu. Od tamtej pory książki cyklu sprzedały się w ponad ośmiu milionach egzemplarzy, lądując na czołowych listach bestsellerów, także w Polsce. W 2007 roku szwedzka telewizja rozpoczęła ekranizację kryminałów Läckberg. Ale kino! pokaże trzy z nich: "Kaznodzieja", "Kamieniarz" i "Ofiara losu".

Reklama

Panuje w nich podobny klimat, jak w innych szwedzkich serialach kryminalnych pokazywanych wcześniej przez ale kino!: dwóch Wallanderach, "Irene Huss" i "Komisarzu Winterze". Mamy więc sprawiające wrażenie wszechogarniającego chłodu zdjęcia, wyciszona muzyka świetnie uzupełniającą obraz, wielowątkowy scenariusz i aktorów – nie szarżujących, ale cały czas skupiających na sobie uwagę. Mało jest w nim słów, za to dużo mocnych scen. Ostre są same początki odcinków: mały chłopiec w skalnej szczelinie znajduje zwłoki młodej kobiety ("Kaznodzieja"), rybacy odkrywają w sieciach ciało małej dziewczynki ("Kamieniarz"). Mieszkańcy Fjällbacka to zamknięta mała społeczność, przez co policji bardzo trudno jest prowadzić śledztwa. Miasteczko omijają, co prawda, mafijne porachunki i wojny gangów, ale są za to fanatyzm religijny, rodzinne, dramatyczne spory. Sprawy prowadzi znakomity śledczy Patrik Hedström (Niklas Hjulström). Nie ma tu pościgów, wybuchów i strzelanin. Jest wnikliwe śledztwo, często nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W odcinku "Kamieniarz" cofniemy się do lat 30. XX wieku.

Twórcy serii opartej na książkach Camilli Lackberg to doświadczeni realizatorzy kryminałów. "Kaznodzieję" wyreżyserował Jonas Grimas, autor dwóch odcinków serialu "Wallander" z Kristerem Henrikssonem. Z kolei filmy "Kamieniarz" (2009) i "Ofiara losu" (2010) zrealizował Emiliano Goessens, który wcześniej współtworzył m.in. serial "Komisarz Winter". Swoje doświadczenia udanie przenieśli na kryminalną serię Lackberg.

Kaznodzieja/Kamieniarz/Ofiara losu | Ale Kino! | niedziele, godz. 20.10