Camilla Läckberg (rocznik 1974) do grona najbardziej poczytnych twórców szwedzkiego kryminału dołączyła w 2002 roku. Jej książki błyskawicznie zyskały grono wiernych czytelników i doczekały się entuzjastycznych recenzji w światowej prasie. Do tej pory sprzedały się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy. W listopadzie w polskich księgarniach pojawi się siódma powieść pisarki – "Latarnik".

Reklama

Na mały ekran kryminały Läckberg przenoszone są od 2007 roku. Szwedzka telewizja zrealizowała ich wierne adaptacje, układające się w sagę o spokojnym miasteczku, w którym dochodzi do mrocznych zbrodni. W październiku ale kino! zaprasza na trzy z tych filmów, oparte na powieściach "Kaznodzieja", "Kamieniarz" i "Ofiara losu".

Szwedzka prowincja, w rybackie miasteczko Fjällbacka i współczesne problemy: fanatyzm religijny, przemoc wobec kobiet, rodzinne spory, sięgające często głęboko w przeszłość i prowadzące do tragedii. Kryminalne zagadki rozwiązuje tym razem para bohaterów: inspektor policji Patrick Hedström (znany z serii "Millennium" Niklas Hjulström) oraz jego żona – pisarka Erika Falck (Elisabeth Carlsson).

Premierowe emisje w niedziele: 16, 23 i 30 października, o godz. 20.10.