Toronto epoki wiktoriańskiej. Miasto jest prawdziwym tyglem kultur i narodów – żyją tu świeżo przybyli, zagubieni emigranci, stateczni mieszczanie i traperzy, którzy na co dzień podróżują po dzikich, bezkresnych przestrzeniach Kanady. W tej niezwykłej, pełnej kontrastów metropolii działa detektyw-gentleman William Murdoch – młody as policji Toronto, człowiek żelaznych zasad, entuzjasta najnowszych zdobyczy nauki i techniki, które wykorzystuje w swojej pracy.

Reklama

William Murdoch to postać z książek Maureen Jennings, której kryminały o przygodach detektywa-gentlemana cieszą się w Kanadzie dużą popularnością. Kiedy w 1997 roku pojawiła się pierwsza z powieści, czytelnikom spodobał się zarówno bohater, detektyw William Murdoch, jak i skrupulatnie odtworzone przez autorkę realia życia w Toronto pod koniec XIX wieku. W 2004 roku powstały trzy filmy pełnometrażowe oparte na powieściach Jennings – "Tylko nie śmierć", "Biedny Tom już wystygł" oraz nakręcone w 2005 roku "Ukryte pod smokiem", w których Williama Murdocha zagrał Peter Outerbridge.

Od 2008 roku powstaje serial telewizyjny z Yannick'iem Bissonem w roli głównej. Pierwszy sezon (13 odcinków) odniósł wielki sukces zarówno wśród kanadyjskiej publiczności, jak i krytyków. Produkcja otrzymała 14 nominacji do nagród Gemini, przyznawanych w Kanadzie dla najlepszych anglojęzycznych produkcji telewizyjnych. Serial zdobył dwie statuetki – dla najlepszego aktora w gościnnej roli (Gavin Crawford) oraz za najlepszą muzykę. W Polsce "Detektywa Murdocha" poznaliśmy dzięki kanałowi ale kino!

Akcja czwartego sezonu rozpocznie się kilka miesięcy po wyjeździe doktor Julii Ogden do Buffalo. Murdoch nie umie pogodzić się z jej nieobecnością, a współpraca z nowym koronerem nie układa się najlepiej. Sytuację pogorszy konflikt z inspektorem Brackenreidem, który z kolei rozważa rozpoczęcie kariery politycznej. Tymczasem Murdoch zajmie się m. in. śledztwem, które wprowadzi go w świat kanadyjskiej armii, sprawą zabójstwa pewnego milionera i zaginięciem młodej Francuzki. Przypadkowo też trafi na obraz, przedstawiający scenę popełnionego w Toronto morderstwa, a prowadząc jedną ze spraw skonstruuje nawet prototyp faxu.

DETEKTYW MURDOCH | ale kino! | od 1 maja | niedziela | godz. 20.10