Talent Iona Barladeanu odkrył kilka lat temu właściciel galerii w Bukareszcie, dzięki czemu sześćdziesięciodwuletni bezdomny w ciągu kilku miesięcy przeobraził się w sławnego artystę.

Reklama

Ion B. jako młody chłopak marzył o karierze reżysera. W latach siedemdziesiątych zajął się tworzeniem kolaży, które miały nawiązywać do jego nigdy niezrealizowanych produkcji filmowych. W 2008 roku właściciel jednej z bukareszteńskich galerii, Dan Popescu, usłyszał przez przypadek o Ionie i jego niezwykłych pracach. Gdy bezdomny pokazał mu swoją kolekcję - tysiące walizek wypełnionych dziełami wykonanymi w ciągu wielu lat życia - Popescu był zachwycony. Uznał, że sztuka Iona to prawie czysty surrealizm. Rok później domorosły twórca miał już swój własny dom i stał się jednym z najbardziej wziętych i cenionych rumuńskich artystów. Jego dzieła są wystawiane w Londynie i Paryżu obok prac takich sław, jak Andy Warhol czy Marcel Duchamp.

Wyprodukowany w 2009 roku w Rumunii dokument Alexandra Nanau wzbudził na całym świecie zainteresowanie historią Iona B., która została przedstawiona w stacjach BBC i Euronews oraz opisana w międzynarodowej prasie.

ŚWIAT WEDŁUG IONA B.

HBO | 30 listopada | godz. 15.15 oraz 10 grudnia | godz. 13.05

HBO2 | 14 grudnia | godz. 14.50