Polski thriller polityczny na światowym poziomie. Już dziś rusza 2. sezon "Paktu"
1 Drugi sezon serialu Pakt to osadzony w polskich realiach thriller polityczny pokazujący uniwersalne mechanizmy władzy.
HBO
2 Akcja serialu toczy się w Warszawie i na Śląsku. Drugi sezon to oryginalna historia, stworzona przez polskich scenarzystów.
HBO
3 W produkcji wyreżyserowanej przez Leszka Dawida występują: Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Łukasz Simlat, Borys Szyc, Mariusz Bonaszewski, Witold Dębicki, Zbigniew Zamachowski, Sebastian Fabijański i Filip Pławiak.
HBO
4 "Drugi sezon Paktu to historia, w której ideały ścierają się z politycznym wyrachowaniem, a polityka miesza się z biznesem. Pierwszy sezon był zamkniętą całością. Ciekawe postacie i wątki drugoplanowe dawały potencjał nowego otwarcia, dlatego zdecydowaliśmy się pójść dalej tą drogą. Tym razem skierowaliśmy naszą opowieść w kierunku historii z nurtu political fiction" – mówi Anna Nagler, producentka Paktu ze strony HBO.
HBO
5 "Ustawienie poprzeczki na wysokim poziomie w punkcie wyjścia było argumentem, który przekonał mnie, że warto w ten intrygujący świat wejść. Dawało to szanse, by opowiedzieć historię z szacunkiem dla widza" – dodaje Leszek Dawid.
HBO
6 W drugim sezonie dziennikarz śledczy Piotr Grodecki (Marcin Dorociński) wpada na trop powiązań na najwyższych szczeblach władzy. Starając się dotrzeć do prawdy, odkrywa, że nic nie jest tym, czym się wydaje. Piotr trafia na skandal seksualny, w który zamieszany jest jeden z ministrów. Z determinacją walczy, aby ujawnić niewygodną prawdę w tygodniku, w którym pracuje.
HBO / Piotr Ksiazek
7 "Piotra w drugim sezonie co chwilę coś zaskakuje i jak już mu się wydaje, że jest do czegoś przekonany, jak chociażby, że ma poukładane życie osobiste z kobietą, to ona mu się wymyka. Podziwiam Piotra za jego dążenie do prawdy, odpowiedzialność za ludzi, którzy powierzają mu swoje tajemnice i determinację, by doprowadzić sprawy do końca. On w pewien sposób jest niemodny, niedzisiejszy, ponieważ jest w stanie poświęcić całe swoje życie temu, w co wierzy" – mówi Marcin Dorociński.
HBO / Piotr Litwic
8 Jedną z głównych ról w drugim sezonie zagrała Magdalena Popławska, która wcieliła się w postać Anny Wagner – ambitnej prezydentki Bytomia. To młoda polityczka, której bliższe są ideały niż zimna kalkulacja. Budując postać Anny Wagner, nie myślałam o tym, żeby to była męska postać, bo te wszystkie okoliczności, w których się znalazła, już stwarzają silną osobowość.
HBO / Piotr Ksiazek
9 "Kobieta w polityce musi mieć jaja i ona jest mocną zawodniczką, tym niemniej ja bardziej starałam się znaleźć w Annie te słabe punkty i te momenty, w których ona może sobie pozwolić na emocjonalną sferę" – mówi Magdalena Popławska.
HBO
10 Kiedy w jednej z kopalń dochodzi do ogromnej tragedii Anna musi skonfrontować się z przybyłym na miejsce premierem (w tej roli Mariusz Bonaszewski), który w swoich działaniach kieruje się przede wszystkim bieżącym politycznym interesem. Anna, przedstawiając odważnie swoją wersję zdarzeń, radykalnie odmienną od oficjalnego stanowiska rządu, stawia się w niełatwej sytuacji.
HBO / Piotr Litwic
11 Jednocześnie Annę łączą bliskie relacje z Piotrem Grodeckim, co potęguje trudności, ponieważ niejednokrotnie mają odmienne i skazane na konflikt interesy. "Anna i Piotr bardzo do siebie pasują, są bardzo ambitnymi osobami, które poszukują prawdy. Obydwoje są pasjonatami tego, co robią, a to bardzo łączy ludzi, zatem ten związek mógłby mieć dobrą przyszłość, gdyby nie różne inne okoliczności" – dodaje Magdalena Popławska
HBO
12 Kinga Preis wciela się w Pakcie w postać charyzmatycznej redaktorki naczelnej Tygodnika i wymagającej szefowej Piotra Grodeckiego. Łukasz Simlat pojawia się w roli Sebastiana Malika, partnera w firmie konsultingowej. "Mój bohater jest kimś, kogo potocznie się nazywa lobbystą i w zależności od tego, kto się do niego zgłosi on pociąga za odpowiednie sznurki, żeby sprowokować pewną sytuację, za którą mu się płaci. To jest człowiek cień, niewidoczny, który stoi gdzieś z tyłu. Problemy zaczynają się, kiedy za sobą zobaczy kogoś innego" – mówi Łukasz Simlat.
HBO / Piotr Litwic
13 Świat dużego biznesu reprezentują Borys Szyc, który gra Łukasza Seidlera, właściciela Tygodnika, oraz Zbigniew Zamachowski wcielający się w rolę Hanusa – śląskiego biznesmena. W rolę szefa sztabu wyborczego Skalskiego wciela się Sebastian Fabijański, a asystenta Anny – Filip Pławiak. W drugim sezonie pojawiają się ponownie Witold Dębicki jako Andrzej, redakcyjny kolega Piotra Grodeckiego, oraz Adam Woronowicz jako Skalski, który powraca do polityki.
HBO
14 Polityka zmienia. To są tylko ludzie wrzuceni w jakiś system polityczny. Skalski w pierwszym sezonie był człowiekiem, który był w miarę uczciwy, w drugi wkracza również z czystą intencją, ale zaczyna od jakichś papierów, które dostaje, a intencje się zmieniają w miarę jedzenia. Człowiek po prostu chce więcej władzy i wydaje mi się, że to jest największy narkotyk – posiadanie władzy i wpływanie na drugiego człowieka – mówi Adam Woronowicz, odtwórca roli byłego ministra Skalskiego.
HBO
15 Reżyserem serialu jest Leszek Dawid (Jesteś bogiem, Ki), a autorem zdjęć - Paweł Flis (Demon, Chrzest, Pakt I). Producentami ze strony HBO Polska są Izabela Łopuch (executive producer) i Anna Nagler. Producentem nadzorującym z ramienia HBO Europe jest Johnathan Young, a producentami ze strony Telemark – Anna Kępińska i Maciej Kubicki. Drugi sezon składa się z sześciu odcinków. "Starałem się, by nie prześlizgnąć się tylko po powierzchni mechanizmów władzy, które znamy jako dość proste, żeby nie pozostawić tego na podstawowym poziomie zależności. Chciałem dokopać się głębiej – do motywacji ludzi, którzy to robią i uwikłania, które z każdym krokiem rośnie aż do momentu, w którym nie można się z niego wyplątać" – mówi Leszek Dawid.
HBO
16 Drugi sezon to całkowicie oryginalna, nowa historia, napisana i stworzona przez polskich scenarzystów. Autorami scenariusza są Marcin Kubawski, Jarosław Kamiński, Andrzej Gołda i Maciej Kubicki. "Pracując nad scenariuszem spotkaliśmy się z wieloma ludźmi, nie tylko politykami, ale również dziennikarzami, spin doktorami i lobbystami. Chcieliśmy pokazać inne oblicze polityki, wejść głęboko za fasadę tego świata, a także przyjrzeć się z bliska uniwersalnym mechanizmom, które rządzą ludźmi uwikłanymi w grę o najwyższe polityczne stawki" – mówi Maciej Kubicki.
HBO / Piotr Litwic