Międzywojenna popkultura i płomienne romanse. Premiera "Bodo" w TVP1
1 Serial odpowie na pytanie, dlaczego Bodo – mimo olbrzymiego powodzenia – nigdy nie zaangażował się w stały związek i jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri.
TVP
2 „Bodo” to serial o miłości i zdradzie, o poświęceniu, jakiego wymagało życie artysty, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, a także o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci.
TVP
3 Serial pokaże też, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w międzywojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Widzowie zobaczą kulisy warszawskich rewii i plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
4 W serialu usłyszymy nie tylko znane utwory Bodo, jak np.: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Okay”, „Ach te baby”, „Ach śpij kochanie”, ale też międzywojenne szlagiery innych wykonawców: „To wszystko umiem ja”, „Może kiedyś innym razem”, „Dla Ciebie chcę być biała”, „Lim pam pom”.
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska
5 Serial pokaże także kulisy powstawania oraz premiery filmów, w których zagrał Eugeniusz Bodo, m.in.: „Rywali”, „Głosu pustyni”, „Czarnej Perły”, „Pieśniarza Warszawy”, „Piętra wyżej”, „Pawła i Gawła” czy „Strachów”.
TVP
6 Zdjęcia do serialu „Bodo” rozpoczęły się pod koniec maja i trwały do listopada 2015 r. Realizowane były w ponad 300 obiektach zdjęciowych, m.in. w Łodzi, Zgierzu, Warszawie, Żyrardowie, Milanówku, Modlinie i we Wrocławiu.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
7
Szczególnie Wrocław wywarł wrażenie na Antonim Królikowskim, odtwórcy roli młodego Bodo.
"Zdjęcia we Wrocławiu były dla mnie szczególne, wychowywałem się w tym mieście do 10 roku życia. (…) To miasto, które w ostatnich latach doświadczyło ogromnego postępu a jednocześnie zachowało w swojej strukturze niesamowite zabytki architektury, takie jak dworzec świebodzki czy katedra na przepięknym Ostrowie Tumskim, obok której stało wejście do kluczowego dla jednego z odcinków Teatru Apollo w Poznaniu. Wrocław w serialu odgrywał trochę Poznań, trochę Warszawę a trochę Berlin. Poniemieckie zabudowy w tak doskonałym stanie można podziwiać już chyba tylko we Wrocławiu. (…)" – powiedział.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
8 Producentem wykonawczym serialu „Bodo”, na zlecenie TVP1, jest Akson Studio. Serial wyreżyserowali: Michał Kwieciński i Michał Rosa według scenariusza Piotra Derewendy i Domana Nowakowskiego. Reżyserem obsady jest Marta Kownacka. Zdjęcia zrealizował Kamil Płocki, autorką scenografii jest Anna Wunderlich, a dekoratorem wnętrz – Jacek Czechowski. Za kostiumy odpowiadała Magdalena Biedrzycka, a za charakteryzację – Dariusz Krysiak.
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska
9 Kompozytorem muzyki oryginalnej jest Atanas Valkov. Dodatkowo w projekcie wykorzystano utwory oryginalne w nowych aranżacjach, które stworzyli: Piotr Komorowski, Grzegorz Jabłoński i Misza Hairulin. Konsultantem muzycznym serialu jest Anna Malarowska. Choreografię przygotowali m.in. Agnieszka Brańska i Agustin Egurrola.
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska
10
wszystkie kostiumy sceniczne były szyte specjalnie na potrzeby serialu, a kostiumy z epoki były wypożyczone z Londynu, Paryża i Pragi:
"Filmowa opowieść o Eugeniuszu Bodo to duże wyzwanie dla kostiumografa. 25 lat życia naszego bohatera jest czasem licznych zmian
w modzie, obyczajowości i wyglądzie świata. Tak naprawdę to 4 epoki w kostiumie. Od
I wojny światowej, przez szalone lata dwudzieste, rozkwit i kryzys lat trzydziestych – do katastrofy kolejnej wojny. Zależy mi bardzo, by poprzez kostium jak najwyraźniej pokazać płynący czas i zmiany zachodzące zarówno w życiu bohatera, jak i otaczającej go rzeczywistości. Ta opowieść to również historia rozwoju i rozkwitu polskiego kabaretu – od prowincjonalnych scenek po wielkie rewie w amerykańskim stylu, a także okazja do odtworzenia wyglądu i atmosfery przedwojennego planu filmowego. Jak widać wszystkie te tematy wymagają kostiumów z jednej strony wiernych historycznie, ale również na tyle fascynujących, żeby zauroczyć współczesnego widza i pozwolić mu poczuć urodę i smak minionego czasu" – uchyla rąbka tajemnicy Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska
11
Przy produkcji pracowała ponad 300-osobowa ekipa. W serialu zagrano ponad 340 ról aktorskich, zaangażowano ponad 4000 statystów.
"Casting w naszym serialu miał wiodące znaczenie. Realizacja serialu o Eugeniuszu Bodo wywołała poruszenie w środowisku aktorskim. Szansa zagrania prawdziwej postaci z historii polskiego filmu, czy show businessu nie zdarza się często. Stwarza to niespotykane możliwości kreacji aktorskiej, najbardziej szanowani i zajęci aktorzy wyrazili ogromne zainteresowanie tym projektem. Znaleźliśmy też zupełnie nowe twarze. Zagranie Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Zuli Pogorzelskiej, Konrada Toma czy generała Wieniawy-Długoszowskiego jest aktorskim marzeniem, daje szansę zaprezentowania kunsztu i zaistnienia na stałe w świadomości widzów" – mówi Marta Kownacka, reżyser obsady.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
12 W odcinkach 1-4 główną rolę gra Antoni Królikowski
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska
13 W odcinkach 5-13 w tytułową postać Bodo wciela się Tomasz Schuchardt.
TVP
14 Niespełna 17-letni Bodo (a właściwie Bodzio – czyli Bohdan Eugeniusz Junod) mieszka w Łodzi, „mieście czterech kultur”. Przyjaźni się z Żydem Morycem (synem ubogiego krawca), Niemcem Hansem i Polką Adą. Nade wszystko kocha teatr, kino, kabaret. Miłość tę zaszczepił w nim ojciec, Szwajcar, Teodor Junod, współwłaściciel kinoteatru Urania. Dzięki ojcu Eugeniusz ma też szwajcarski paszport, który jak się okaże kilkakrotnie zdeterminuje jego losy.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
15 Nastoletni Bodo zmuszony jest do pobierania nauk w szkole handlowej. Jego matka za wszelką cenę próbuje zrobić z syna „porządnego człowieka”, czyli kogoś nie związanego z Muzami. Nic to jednak nie daje: odrzucony przez ukochaną Adę, Bodo wyjeżdża z Łodzi szukać szczęścia w aktorstwie i „pokazać wszystkim, a zwłaszcza Adzie” swój talent.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
16 Eugeniusz trafia najpierw do Warszawy, gdzie dołącza do niego przyjaciel Moryc, który postanawia zostać wybitnym krawcem. Odrzuceni przez stolicę ruszają do Poznania, gdzie Bodo dostaje najpierw posadę biletera, a potem pierwszą rolę w niemieckojęzycznym teatrze Apollo. Moryc z kolei szyje i skutecznie sprzedaje swoje pierwsze garnitury i fraki – dzięki temu przyjaciele mają czym zapłacić za mieszkanie i lekcje aktorstwa Eugeniusza. Niestety, teatr pada, a Bodo zaczyna tułać się po Polsce, powoli tracąc nadzieję na wielką karierę. Kiedy już ostatecznie porzuca marzenie o aktorstwie, okazuje się, że jego ojciec jest ciężko chory. By zdobyć pieniądze na leczenie, Eugeniusz postanawia jeszcze raz szturmować Warszawę, gdzie w końcu dostaje angaż w teatrze. Ojciec Bodo umiera. Ale kariera Bodo zaczyna się wreszcie rozwijać. Jego nazwisko zaczyna pojawiać się na afiszach.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
17 Kolejne role w teatrach, rewiach, wreszcie nowa, wspaniała przygoda z kinem – najpierw niemym, potem dźwiękowym – sprawiają, że Bodo powoli wyrasta na jedną z największych gwiazd lat 20-stych i 30-tych. Romansuje z aktorkami: Zulą Pogorzelską (co staje się pożywką dla ówczesnej prasy plotkarskiej) i z Norą Ney. Pojawia się w reklamach i na pierwszych stronach gazet. Rywalizuje z Adolfem Dymszą i największymi gwiazdami polskiej sceny. Jednak aktorstwo to dla niego za mało – zostaje producentem filmowym i scenarzystą, pisze i produkuje m.in. „Głos Pustyni” – film realizowany w Maroku i w Algierii.
TVP / Aleksandra Mecwaldowska fot. Aleksandra Mecwaldowska
18 Jest bon vivantem i playboyem, królem życia, znajomym polityków i bożyszczem kobiet. Pasmo sukcesów zostaje przerwane przez wypadek samochodowy w roku 1929. Feralnego dnia Bodo prowadzi auto, w którym ginie jego kolega ze sceny, Witold Roland. Mimo niskiego wyroku (szwajcarski paszport przydał się po raz kolejny) Bodo zmienia się. Porzuca alkohol i płoche życie, rzuca się w wir pracy: coraz więcej produkuje, śpiewa, gra, a także pisze scenariusze filmowe. Zakochuje się z wzajemnością w Reri – gwieździe Hollywood, która dla niego zrywa europejskie tournée i zostaje w Warszawie. Związek jednak szybko się rozpada – w życiu serialowego Bodo pojawia się znów jego młodzieńcza miłość, Ada, dla której aktor gotów jest rzucić wszystko.
TVP
19 Dobra passa artystyczna nadal trwa: Bodo kręci swoje największe hity filmowe i nagrywa najsławniejsze piosenki. Po raz kolejny okazuje się dzieckiem szczęścia – nadarza się okazja, by wyjechać z Polski i z Adą u boku rozpocząć europejską karierę. Wydaje się, że dalej może być już tylko lepiej, zaczynają się rozmowy o kontrakcie w Hollywood… i właśnie wtedy wybucha wojna… wszystko się kończy. Bodo ucieka przed hitlerowcami do Lwowa, tam zostaje aresztowany przez NKWD. Umiera z wycieńczenia w sowieckim więzieniu – ostatecznie pogrążył go szwajcarski paszport, symbol jego szczęścia i życiowego powodzenia.
TVP / fot. Aleksandra Mecwaldowska