W czwartki o 21:00 od 5 grudnia 2019 roku do 6 lutego 2020 roku pierwsza część ostatniego sezonu serialu "Wikingowie" regularnie przyciągała na HISTORY ponad 64 tys. widzów w grupie komercyjnej oraz 93 tys. w 4+, wynika z danych Nielsen Audience Measurement. W ciągu 2 miesięcy od premiery najnowszy szósty sezon dotarł do ponad blisko 1,3 miliona widzów.

Reklama

Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie w pierwszej połowie szóstego sezonu podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podjął wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafił na Ruś Kijowską. Lagertha miała własny plan – chciała prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W obsadzie szóstego sezonu znaleźli się: Katheryn Winnick (Lagertha), Alexander Ludwig (Björn), Alex Høgh Andersen (Ivar bez Kości), Georgia Hirst (Torvi), Jordan Smith (Ubbe) oraz Marco Ilsø (Hvitserk).

Na potrzeby tej części serialu „Wikingowie” Teatr Pieśń Kozła przygotował dwie nowe oryginalne kompozycje, do których muzykę przygotował Maciej Rychły, a tekst napisała Alicja Bral. Tłumaczenia na język gaelicki dokonała Joy Dunlop, a całość wyreżyserował muzycznie Grzegorz Bral. W jednej z pieśni pojawia się improwizacja Anny Marii Jopek, której towarzyszy Łukasz Wójcik, śpiewak Teatru, a w drugiej występuje Monika Dryl. Anna Maria Jopek wraz z Maciejem Rychłym na sierszeńkach, czyli wielkopolskich dudach, zagrali w szóstym odcinku serialu. Drugi utwór z wokalem Moniki Dryl na planie wykonała Georgia Hirst (Torvi) w odcinku siódmym.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu „Wikingowie” jest Michael Hirst, twórca m.in. wyróżnionego Oscarem obrazu „Elizabeth”, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globu „Dynastii Tudorów”. Twórca serialu odwiedził Warszawę w listopadzie zeszłego roku, by wziąć udział w oficjalnej premierze serii.

Serial „Wikngowie” to drugi najpopularniejszy zagraniczny serial fabularny w Polsce według badania agencji Wavemaker. Wedle tych samych badań blisko 6 milionów Polaków powyżej 16. roku życia miało kontakt z conajmniej jednym z odcinków serialu produkcji HISTORY.

Premiera drugiej części ostatniego sezonu na HISTORY planowana jest pod koniec 2020 roku.