"Dzwony wojny" będą drugą, po "Szpiegach z Warszawy" produkcją, powstałą na skutek kooperacji Telewizji Polskiej i BBC Worldwide.

Reklama

Serial opowiada historię widzianą oczami dwóch zwyczajnych i bardzo młodych ludzi, wyruszających na ochotnika na wojnę, która – jak sądzą – potrwa nie dłużej niż kilka miesięcy. Wśród okropności wojny bohaterowie dojrzeją, stracą przyjaciół i znajdą miłość. W rolach głównych wystąpią dwaj młodzi aktorzy, Paddy Gibson i Jack Lowden, a ich wojenne miłości zagrają Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka – Erika Karkuszewska, studentka warszawskiej Szkoły Teatralnej.

Autorem scenariusza "Dzwonów wojny" jest wielokrotnie nagradzany za swoje produkcje Tony Jordan („EastEnders”, „Życie na Marsie”, „Przekręt”), a głównym producentem serialu jest Red Planet Pictures.

Serial wyreżyseruje Brendan Maher, wielokrotnie nagradzany australijski reżyser z ponad 20-letnim doświadczeniem. Zdjęcia do "Dzwonów wojny" zrealizują: Jacek Petrycki, wybitny polski operator, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, laureat BAFTY za zdjęcia do „The Betrayed", wieloletni współpracownik BBC i Channel 4, autor zdjęć do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Amator”) i Agnieszki Holland („Aktorzy prowincjonalni”, „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”) oraz Tomasz Naumiuk – młody, ale już doświadczony autor zdjęć do wielu produkcji (serial „Krew z krwi”, „Prawo Agaty”, film „Być jak Kazimierz Deyna”).

Za scenografię odpowiadać będzie Ashleigh Jeffres, autor scenografii m.in. do przebojowego serialu „Gra o tron” oraz utytułowana polska scenografka, laureatka nagrody EMMY, Ewa Skoczkowska.

Reklama

Dzwony wojny”, powstające na zamówienie dyrektora BBC Drama Bena Stephensona oraz Danny’ego Cohena, wcześniejszego dyrektora BBC One, będą najważniejszym telewizyjnym wydarzeniem jesieni w Wielkiej Brytanii i kluczowym elementem bloku BBC One poświęconemu 100. rocznicy I wojny. W TVP1 serial pojawi się równolegle z BBC 1, w listopadzie 2014 r., stanowiąc istotny element obchodów rocznicy odrodzenia polskiej państwowości w 1918 r.

Reklama

Serial oprócz wersji pięcioodcinkowej, zostanie dodatkowo zmontowany w cztery odcinki 45-minutowe oraz dwa 90-minutowe.

Zdjęcia do "Dzwonów wojny" w całości zostaną nakręcone w Polsce. Jak zdradziła Ewa Skoczkowska, scenarzystka produkcji, większość ujęć będzie kręcona w twierdzy Modlin, na polach za Piasecznem oraz w nadwiślańskich wioskach.

W Polsce emisja "Dzwonów wojny" zaplanowana jest na 10 i 11 listopada.