Uchodźcy w show biznesie. Te gwiazdy uciekły przed wojną i prześladowaniami
1 Mila Kunis urodziła się na Ukrainie w rodzinie żydowskiej. W czasie zimnej wojny, na skutek antysemickich prześladowań, wraz z rodzicami przybyła do USA, zyskując status uchodźcy. Mila miała wówczas 7 lat. Nic więc dziwnego, że jej mąż, Ashton Kutcher na dekret Trumpa zareagował bardzo emocjonalnie: "Moja żona przyjechała do tego kraju na wizie dla uchodźców w samym środku zimnej wojny. Krew się we mnie gotuje w tym momencie".
Shutterstock
2 Rita Ora, mając zaledwie roczek, uciekła wraz z rodzicami z ogarniętego wojną Kosowa. Jej rodzice byli prześladowani z powodu albańskiego pochodzenia. Rodzina opuściła Jugosławię i znalazła schronienie w Wielkiej Brytanii.
Shutterstock
3 Gloria Estefan urodziła się w stolicy Kuby, Hawanie. Jej rodzina uciekła z ojczyzny do USA po wybuchu komunistycznej rewolucji Fidela Castro. Ojciec artystki był bowiem żołnierzem kubańskiego rządu i osobistym ochroniarzem żony kubańskiego dyktatora, Fulgencio Batisty.
Shutterstock
4 Freddie Mercury urodził się na wyspie Zanzibar. Kiedy wybuchła tam rewolucja, rodzina muzyka uciekła do Londynu. Freddie miał wówczas 18 lat.
5 Piosenkarka M.I.A. w wieku 9 lat uciekła wraz z rodziną do Londynu przed wojną domową, jaka wybuchła na Sri Lance. Ojciec artystki był antyrządowym aktywistą i rodzina musiała ukrywać się, a następnie uciekać przed prześladowaniami.
Media
6 Modelka Alek Wek trafiła do Londynu, uciekając przed wojną domową, która wybuchła w jej ojczystym Sudanie. 9-latka wraz z rodzicami najpierw wyruszyła z rodzinnej wioski do stolicy, Chartumu. Stamtąd matka wysłała Alek i jej siostrę do Wielkiej Brytanii.
Shutterstock
7 Czesław Mozil jako mały chłopiec uciekł wraz z rodzicami z komunistycznej Polski do Danii: "Moi rodzice zdecydowali się na emigrację, gdy miałem 6 lat. Przez pierwsze 6 miesięcy mieszkaliśmy w obozie dla uchodźców pod Kopenhagą. Mieliśmy jeden pokój, w którym mieszkali rodzice, siostra i ja. Nasze dni wyglądały prawie identycznie: dzieci z obozu chodziły do duńskiej szkoły i przedszkola, a rodzice czekali na przepustkę do innego świata. Takich jak my były setki – z Polski, Turcji, Libanu. Ale nie możemy narzekać. Zdarzały się przypadki, że na azyl trzeba było czekać 10 lat! Niektórzy nie wytrzymywali. Życie w niepewności jest straszną udręką. Nie wiedzieli, co mają robić – czekać czy wracać do kraju, z którego uciekli, a w którym już nic nie mają" - opowiedział muzyk w rozmowie z "Faktem".
AKPA
8 Gwiazda "Misia" Krystyna Podleska urodziła się w Wielkiej Brytanii, gdzie jej rodzice osiedlili się po II wojnie światowej. W rozmowie z dziennik.pl aktorka wspomina, jak wyglądało jej dzieciństwo wśród polskich uchodźców w Wielkiej Brytanii: "Miałam to szczęście, że [Polonia] była bardzo ciekawa. To nie byli ludzie, którzy wyjechali za chlebem czy w poszukiwaniu przygód. To byli Polacy, którzy opuścili ojczyznę i musieli tam zostać. W wielu wypadkach to byli ludzie, którzy w Polsce coś już znaczyli. Jako patrioci, bardzo odczuwali utratę ojczyzny, często nie mogli się w Anglii odnaleźć. Wiele z tych osób egzystowało, przez lata nie znając angielskiego. Umożliwiała im to zżyta polska społeczność i funkcjonujące polskie sklepy, szkoły, bary, gazety, przychodnie". CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Media