Rafał, Cinka, Rafalala. Przed starciem z Zawiszą już było o niej głośno. SYLWETKA
1 ”Dolna walka Whitney Houston” Rafalala wielokrotnie wypowiadała się w rożnych programach na tematy związane z dyskryminacją mniejszości seksualnych w Polsce, choćby dlatego, że doświadczyła ich na własnej skórze. Kilka lat temu dostała po oczach od stołecznych dresiarzy. Gazem.
Media
2 Sama to zdarzenie opisywała później tak: - Grupa młodych ludzi ubrana w dresy, pięciu chłopców i dwie dziewczyny zaczynają się mną interesować. Szczególnie jeden chudy szatyn. Dzwoni po kolegę, żeby szybko przybiegł i mnie zobaczył. Kolega przybiega z podziemni. Dochodzą mnie strzępki nieprzyjemnych słów, staram się wszystko ignorować. Zaczynają robić mi zdjęcia komórką, słyszę coraz głośniejszy śmiech, nie wytrzymuję, podchodzę do nich. Swoją twarz zatrzymuje pięć centymetrów przed twarzą prowodyra. Zadaje mu pytanie, dlaczego to robi? Mówię, że zachowuje się jak kretyn. Grupa zaczyna się podśpiewywać teraz z niego. Powoli kończę swoje przemówienie nauczycielki, w ostatnim zdaniu zaznaczam, że nie ma prawa tak się zachowywać tylko dlatego, że jestem inna. Odpowiada, że ma. Sięga po coś do kieszeni. Spryskuje mi twarz gazem. Odchodzi śmiejąc się. (...) Twarz zaczyna piec, oczy zachodzą mgłą.
Media
3 Podobnie było, kiedy próbowała wynająć mieszkanie. Jestem roztrzęsiona jak dolna warga Whitney Houston – opisywała swoje przeżycia. Kiedy spotkała się z właścicielem mieszkania, ten zaskoczony, że zobaczył osobę transseksualną, powiedział o niej "to coś". W efekcie Rafalala dała mu w twarz, bo – jak mówiła – poczuła się upokorzona. I chciała satysfakcji: aby przed nią uklęknął i pocałował w rękę. Mężczyzna nie zamierzał jednak tego zrobić.
Media
4 Prywatnie o Rafalali niewiele wiadomo. Urodziła się 20 lipca 1982 roku w Siedlcach – jako mężczyzna. W dowodzie figuruje jako Rafał. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie, bo ma sześcioro przybranego rodzeństwa. Dzieciństwo miała trudne, bo matka miała problemy z alkoholem. W rzeczywistości, jak mówi w rozmowie z Dziennik.pl wychowywała ją babcia, która pracowała w domu dziecka.
Media
5 Wiadomo, że lubiła się przebierać przed gośćmi za dziewczynkę i to m.in. z tych powodów przylgnęło do niej przezwisko ”Cinka”, czyli końcówka słowa ”dziewcinka”. W kilka lat później jednym z wywiadów – po tym, jak zostanie zaatakowana przez posła Jacka Żalka za to, że nie jestem kobietą, powie: - W takim razie jak wytłumaczyć fakt, że lekarz specjalista, seksuolog, po serii badań i rozbudowanych testów stwierdził, że mam kobiecy mózg i że urodziłam się w nie swoim ciele.
Media
6 Z Siedlec Rafalala trafiła - ale też nie tak od razu - do teatru Krystyny Jandy w Warszawie. Pracowała wcześniej m.in. w fastfoodzie – jeden dzień, archiwum prasy, w którym odpowiadała za np. wprowadzania danych do komputera i poszukiwanie zaginionych numerów pism, a także np. w Carrefour. – Zatrudniona byłam przez agencję pracy czasowej i miałam tam pracować 12 godzin. W rzeczywistości rano wpisywałam się na listę, wracałam do domu i szłam spać, po czym wieczorem wracałam do sklepu. Trwało to cztery miesiące – opowiada w rozmowie z dziennik.pl.
Media
7 Studiowała farmację na Akademii Medycznej w Warszawie (zrezygnowała, bo – jak sama mówi – była zbyt roztrzepana), a potem także psychologię na Uniwersytecie Warszawskim – dwa lata. Ukończyła za to fotografii. Niezależnie jednak od tego, co robiła zawsze pisała wiersze - ma je zresztą do dziś. Potem były to także monodramy.
Media
8 Można ją było oglądać na deskach Polonii z monodramem "Rafalala Show". W reportażu Tomasza Kwaśniewskiego w "Dużym Formacie" z 2007 r. Krystyna Janda tak wspominała spotkanie z Rafalalą : - Złapałam się na tym, że kiedy wychodziła w samo południe na plac Konstytucji, to się o nią bałam. Na szczęście ona jest duża, więc mogłaby nieźle przywalić. Sztuka teatralna nie była jej debiutem w środowisku artystycznym. Wcześniej pokazała film dokumentalny "I Bóg stworzył transwestytę" - chodziła z kamerą po Warszawie i pytała ludzi, co sądzą o "kobiecie z penisem". Wątków biograficznych w jej twórczości nie brakuje: w filmie ”Rafalala” siedzi przy jednym stole z Jadzią (matką) i swoją młodszą siostrą. Obierają warzywa na sałatkę. Rozmawiają. Jadzia dużo grubszym głosem od śpiewnego tonu Rafalali. Między marchwią a cebulą Rafalala pyta Jadzię: - A co ty pomyślałaś, jak ty mnie pierwszy raz zobaczyłaś w tych ciuchach? - Żebyś tylko był szczęśliwy, Rafuś.
Media
9 Z czego teraz żyje? - Najczęściej są to zarobki związane ze sztuką. Zrobiłam trzy spektakle teatralne, filmy dokumentalne, moje prace były w muzeum narodowym, do tego od lat piszę felietony oraz recenzje. Ale jestem w tej komfortowej sytuacji, że mój chłopak prowadzi prosperującą firmę i mogę korzystać z jego zarobionych pieniędzy – mówiła w jednym z wywiadów. Rafalala w Homopedii przestawiana jest jako polska artystka, performerka, aktorka teatralna i autorka sztuk teatralnych, wierszopisarka. W 2010 roku znalazła się w magazynie LGBT "Replika", który zamieścił z nią wywiad i rozbieraną sesję, można także przeczytać. Sama o sobie Rafalala na blogu pisze: Jestem jak erekcja słonia, nie sposób jej nie zauważyć.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję