Cała ta władza PiS opiera się na kłamstwie, a tuba propagandowa PiS-u, czyli Telewizja zwana kiedyś publiczną jest narzędziem, by robić ludziom wodę z mózgu – mówił na początku października na konferencji prasowej Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

PO chce przekształcić TVP i zlikwidować sztandarowe marki

Tomczyk zadeklarował chęć transformacji TVP w rzetelne medium, jednak zaznaczył, że marki TVP Info i "Wiadomości" zostaną zlikwidowane, podobnie jak zlikwidowano markę "Dziennika Telewizyjnego" po 1989 roku.

Porównał też obietnice utworzenia polskiej wersji BBC do rezultatu przypominającego rosyjskie media "Russia Today". – Cała ta władza PiS opiera się na kłamstwie, a tuba propagandowa PiS-u, czyli Telewizja zwana kiedyś publiczną jest narzędziem, by robić ludziom wodę z mózgu – mówił Tomczyk.

Reklama

Tytuł "Wiadomości" do zmiany?

Wirtualnemedia.pl porozmawiały z dziennikarzami i medioznawcami na temat zmian sztandarowym programie TVP.

Sławomir Zieliński, były redaktor naczelny dyrekcji programów informacyjnych TVP, były szef "Wiadomości", a także "Teleexspressu", "Panoramy" i TVP1, uważa, że "pewien rozdział informacji telewizyjnej powinien być zamknięty i zbudowany na nowo". Nawet ci, którzy nadal oglądają "Wiadomości", mają ograniczone zaufanie do podawanych informacji i konfrontują to, co tam widzą z programami innych stacji – podkreślił Zieliński w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Nazwa nie jest najważniejsza?

Reklama

Z kolei były prezes TVP Jan Dworak uważa, że nazwa nie jest najważniejsza, przede wszystkim chodzi o treść przekazu. - Nie uważam tego za rzecz najważniejszą. Najistotniejsza jest zmiana sposobu redagowania „Wiadomości", to nie są informacje tylko propaganda. Jednostronna, fałszująca obraz Polski, a do tego była nieudolna warsztatowo, co się z sobą najczęściej wiąże. To obniża poziom informacji medialnej w Polsce, wikła inne media w niepotrzebne polemiki na poziomie ustalania oczywistych faktów. To trzeba zmienić i to będzie trudne. A to, czy ta marka zostanie, czy nie - jest sprawą techniczną, podobnie jak scenografia czy czołówka – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak.

Opinię Dworaka podziela Krzysztof Luft, członek Rady Programowej TVP. - Na pewno jest ważniejsza jest zmiana zawartości niż samej nazwy - uważa dziennikarz Telewizji Polskiej w latach 1990-1998.