"Jest mi bardzo miło złożyć Pani serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu urodzin. W imieniu własnym i licznych rodaków podziwiających Pani talent piosenkarski pragnę podziękować za wszystkie wzruszenia i refleksje, które nam Pani ofiaruje. Proszę przyjąć wyrazy uznania za wzbogacenie kultury polskiej swoim dorobkiem artystycznym" - napisał w liście prezydent.

Reklama

Ocenił, że "trafna i szczęśliwa była decyzja Majewskiej sprzed lat, aby po sukcesach odniesionych w zespole +Partita+ wejść na drogę kariery solowej". "Jest Pani powszechnie uznawana za wspaniałą damę polskiej piosenki, trafiającą wprost do serc słuchaczy. Liczne utwory z Pani repertuaru – +Bywają takie dni+, +Jeszcze się tam żagiel bieli+, +Odkryjemy miłość nieznaną+, +Być kobietą+, +Marsz samotnych kobiet+ czy +To nie sztuka wybudować nowy dom+ – stały się wielkimi, ponadczasowymi przebojami. W świadomości Polaków zapisała się Pani jako wybitna gwiazda wielu edycji Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyła Pani także wiele cennych wyróżnień zagranicznych. Pani piosenki i pieśni przemieniają naszą codzienność, dodają jej czułych barw i lirycznego nastroju" - podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że "oczarowani niepowtarzalnym głosem, chętnie współpracują z nią najznakomitsi polscy kompozytorzy, autorzy tekstów i wykonawcy". "Szuka Pani artystycznego spełnienia nie tylko w formach lżejszych czy balladowych, lecz zaprasza również do głębokiego przeżywania polskiej duchowej tradycji. Poruszające są Pani interpretacje pieśni sakralnych oraz utworów będących częścią dzieł oratoryjnych Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla. Wspaniałym, niezwykle uzasadnionym laurem za wieloletnie dokonania stała się nagroda SuperWiktora, przyznana pani w ubiegłym roku za całokształt kariery zawodowej" - napisał prezydent.

Wyraził także radość z podejmowanych przez jubilatkę nowych wyzwań twórczych. "Zaledwie pół roku temu ukazał się Pani nowy album, w którym śpiewając piosenki z tekstami Artura Andrusa, zachęca Pani do celebrowania wpadających nam w ręce chwil i czerpania radości z powszedniego życia. Dziękując za to piękne przesłanie, chciałbym też wyrazić głębokie uznanie dla Pani aktywności społecznej oraz zaangażowania w działalność charytatywną, w tym za pomoc i solidarność z przeżywającymi wojenny dramat Ukraińcami. Z oddaniem pełni Pani rolę ambasadora Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza. Jest Pani również jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci uczestniczących w zbiórkach na rzecz renowacji Starych Powązek – naszej narodowej nekropolii" - ocenił.

"W dniu jubileuszu proszę przyjąć najlepsze życzenia zdrowia, pogody ducha i kreatywnej energii, a także wielu kolejnych dokonań i spełnienia wszystkich planów. Niech nagrodą za twórczy wysiłek będzie podziw, wdzięczność i sympatia publiczności, a radość z sukcesów niech smakuje jeszcze pełniej podczas chwil wytchnienia w pieczołowicie pielęgnowanym przez Panią przydomowym ogrodzie" - napisał prezydent. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/