Ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku konwencja stambulska jest ostatnio mocno dyskutowanym w naszych mediach tematem za sprawą posłów prawicy, którzy doszukali się w niej ukrytego, "ideologicznego" zamachu na tradycyjne polskie wartości. W dokumencie, którego celem jest zapewnienie instytucjonalnej pomocy ofiarom przemocy domowej, posłowie PiS i partia Konfederacja widzą zagrożenie "ideologią gender". Z tego powodu minister Ziobro złożył formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji.

Reklama

Ta decyzja spotkała się z dużym sprzeciwem kobiet, które w wielu miastach Polski wyszły na ulice w ramach protestu przed takimi działaniami rządu. Głos w tej sprawie zabierają także przedstawiciele świata show biznesu. Jedną z takich osób jest Agata Młynarska, która na swoim Instagramie napisała:

Mówię głośne NIE dla wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej! Potrzebna nam przede wszystkim współpraca rządów i organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych aby chronić ofiary przemocy i pomagać im uwolnić się od piekła na ziemi. Nie ma tu ideologii czy drugiego dna. Jest jedynie szansa na więcej możliwości pomocy ofiarom. Potrzebna jest dobra wola ponad podziałami! Tak to widzę. #piekłokobiet #konwencjastambulska #prawaczłowieka #prawakobiet #przemocdomowa #stoprzemocy #badzmyrazem #solidarnosckobiet #lojalność #pomoc #ponadpodziałami

W obronie konwencji stambulskiej wypowiedzieli się także Michał Piróg i Martyna Wojciechowska.