Władze dwóch hrabstw w południowo-zachodniej Anglii ogłosiły, że wręczą za darmo klapki-japonki każdej pani, zbyt wstawionej, aby wrócić do domu na wysokich obcasach - podaje "The Times".

Reklama

Za projekt odpowiadają policje hrabstw Devon i Kornwalia, władze miasta Torbay oraz miejscowe służby ratownicze. W okresie przedświątecznym i w czasie Bożego Narodzenia policjanci i strażacy będą dyżurowali w okolicy pubów z torbami pełnymi klapek, żeby wręczać je wychodzącym stamtąd pijanym paniom, którym trudno będzie wracać do domu w butach na wysokich obcasach.

Gumowe klapki są opatrzone sentencjami umoralniającymi, które przestrzegają przed zgubnymi skutkami nadużywania piwa, dżinu, whisky i innych napojów alkoholowych.

Akcja kosztuje 125 tysięcy złotych i przewiduje też darmowe rozdawnictwo prezerwatyw, a także miniaturowych urządzeń alarmowych wydających przeraźliwe dźwięki, które mają odstraszać ewentualnych gwałcicieli i zawiadamiać patrole policyjne o grożącym niebezpieczeństwie.

Humanitarna inicjatywa władz Torbay nie spodobała się miejscowemu oddziałowi Towarzystwa Podatników. Jego zarząd potępił całą akcję jako "głupie trwonienie grosza publicznego".