- Jeżeli drzemie w was rewolucyjny potencjał, musicie go wykorzystać i sprawić, by świat był lepszym miejscem - powiedziała Lady Gaga w przemówieniu do studentów Harvardu, ogłaszając powstanie swojej fundacji. Jedna z najpopularniejszych gwiazd na świecie z dumną przyznała, że jest to dla niej "jeden z najlepszych dni w życiu".

Reklama

Prezesem Born This Way Foundation została matka Lady Gagi Cynthia Germanotta, która od samego początku aktywnie wspierała projekt słynnej córki.

- Moja matka naprawdę mnie inspiruje, ponieważ słyszałam od niej o konieczności pomocy innym, jeszcze jak byłam bardzo mała - powiedziała Lady Gaga, zwracając się do studentów Harvardu.

- Im bardziej poznaję moich fanów, tym bardziej przekonuję się, że nie każdy ma taki system wsparcia w swoim domu - dodała.

Celem fundacji Born This Way jest zwrócenie uwagi problem przemocy w szkołach, dręczenie i znęcanie psychiczne (bullying).

Szczególnie jest to ważne w kontekście odmienności seksualnej młodych ludzi. Od premiery w 2011 roku singla "Born This Way" piosenka stała się nieoficjalny hymnem młodych gejów i lesbijek. To właśnie wielu z nich pada ofiarą bullyingu. Bardzo często prześladowanie młodych ludzi ma miejsce na portalach społecznościowych. W Stanach Zjednoczonych głośne były sprawy samobójstw uczniów, którzy targnęli się na swoje życie pod wpływem internetowego dręczenia.

Lady Gaga zamierza wykorzystać swoją sławę i pieniądze, by pomóc zagubionym młodym ludziom, tracącym poczucie pewności siebie. Gwiazda chce, by jej fundacja Born This Way nie tylko niosła profesjonalną pomoc, ale szerzyła świadomość dotyczącą tego zjawiska. "Bezpieczeństwo, umiejętności i możliwości dla młodych ludzi" - to podstawowe założenia, jakie mają być promowane dzięki projektowi. Fundacja Lady Gagi otrzymała cenne wsparcie królowej talk-show Oprah Winfrey, jednej z najbardziej wpływowych osób w USA.

Inauguracji działalności fundacji na uniwersytecie Harvarda towarzyszyła konferencja naukowa z udziałem amerykańskiej minister zdrowia i opieki społecznej Kathleen Sebelius. Podczas imprezy zaprezentowano także specjalny autobus z napisem "Born Brave Bus", który będzie towarzyszyć piosenkarce w trasach koncertowych. Ma to być mobilne centrum pomocy. Każdy zagubiony młody człowiek będzie mógł z niego skorzystać, by opowiedzieć o swoich problemach.