Do roli posłańca ONZ wyznacza się celebrytów, którzy mają między innymi promować pokój oraz poszanowanie praw człowieka. 33-letnia gwiazda ma nagłośnić problem przemocy wobec kobiet, w tym kamienowania oraz rytuału obrzezania. "Używałaś swojego głosu, współczucia i specjalnej relacji z mediami, aby pracować nad stworzeniem lepszego świata" - chwalił aktorkę Ban Ki-moon.

Reklama

W wieku 15 lat Theron była świadkiem, jak jej matka w samoobronie zastrzeliła znęcającego się nad rodziną ojca-alkoholika. W filmie "Monster" (2002) zagrała prostytutkę Aileen Wuornos, która morduje swoich klientów. W dramacie "Daleka Północ" (2005) wcieliła się zaś w rolę kobiety bitej przez męża i molestowanej w pracy. Oba filmy były oparte na prawdziwych zdarzeniach.

Aktorka angażuje się ponadto w rozmaite przedsięwzięcia charytatywne. W swoim rodzinnym RPA kieruje między innymi Africa Outreach Project - fundacją, która prowadzi kliniki objazdowe na terenach wiejskich, gdzie sporo osób zarażonych ma HIV bądź AIDS, a dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony.

Posłańcami pokoju są obecnie: aktorzy George Clooney i Michael Douglas (promują pokój na świecie), izraelski pianista i dyrygent Daniel Barenboim (pokój i tolerancja), brytyjska badaczka szympansów Jane Goodall (środowisko i ekologia), amerykański pisarz, dziennikarz i noblista Elie Wiesel (prawa człowieka i pamięć o Holocauście), brazylijski pisarz Paulo Coelho (dialog międzykulturowy), japońska skrzypaczka Midori Goto i jordańska księżniczka Haya Bint Al Hussein (Milenijne Cele Rozwoju Narodów Zjednoczonych) oraz chiński wiolonczelista Yo-Yo Ma (młodzież).

Reklama

Tytuł Posłańca Pokoju Narodów Zjednoczonych zostanie aktorce nadany oficjalnie w poniedziałek przez zastępczynię sekretarza generalnego OZN Ashę-Rose Migiro.