Bieszczadzcy drwale i Fajbusiewicz na tropie. Wiosną Polsat Play stawia na polskie produkcje
1 To już kolejny sezon „Chłopaków do wzięcia” a Bandziorek wciąż szuka tej jednej jedynej. Rysiek – pogromca serc warszawianek bawi się beztrosko. Zamiast kupić wózek dla swego nienarodzonego jeszcze dziecka, kupił „wózek” dla siebie. Ola wije gniazdko dla siebie i Wojtka, Super Mario próbuje pogodzić się z odejściem żony, a Jaruś – stały bywalec biura matrymonialnego – przebiera w kobietach jak w ulęgałkach. Tej wiosny tak właśnie pokrótce przedstawiać się będą losy tytułowych „Chłopaków do wzięcia”.
Media
2 997 Fajbusiewicz na tropieChoć z roku na rok w Polsce spada ilość zabójstw i wzrasta ich wykrywalność, ale mimo to wciąż pozostaje margines spraw nierozwiązanych. O takich właśnie niewyjaśnionych sprawach opowiada Michał Fajbusiewicz, licząc na pomoc widzów. Tej wiosny w programie „997 Fajbusiewicz na tropie” wrócimy m.in. do spraw zaginięcia trzynastoletniej uczennicy gimnazjum, pary dwudziestokilkulatków podejrzanych o niejasne interesy, dwóch podwójnych zabójstw oraz zabójstwa na tle seksualnym. Niemal wszystkie pokazane tragiczne zdarzenia miały miejsce w najbliższym otoczeniu ofiar – w domu, gospodarstwie czy mieście. Przypomnienie tych spraw być może odświeży czyjąś pamięć i pomoże w ustaleniu i odnalezieniu sprawców tak, jak w przypadku poprzednich serii, dzięki którym udało się doprowadzić do aresztowania 300 przestępców.
Media
3 Auto ściema, czyli jak kupować by nie żałować – Nowość Jak kupić używany samochód i nie żałować? Na co zwracać uwagę? Jakie pułapki czyhają na nabywców? – takie pytania zadają sobie klienci autokomisów. Program „Auto ściema…” ujawnia wszelkiego rodzaju nieuczciwe metody, jakimi posługują się handlarze by sprzedać samochód. Na poszukiwania samochodowych okazji wyruszają dziennikarz Jakub Wątły oraz Jacek Balkan, dziennikarz motoryzacyjny, ekspert autor bestsellerowej książki „Zakup bezwypadkowy”. Program realizowany jest przy użyciu ukrytych kamer, a prowadzący, w charakterze kupców, odwiedzają polskie autokomisy. Do jakich oszustw są zdolni handlarze? Jak będą się tłumaczyć, gdy nasi eksperci dokładnie zweryfikują stan techniczny samochodów?
Media
4 Polski lombard - Nowość W Polsce działa piętnaście tysięcy lombardów. Jednak mało, kto wie, że w Siemianowicach Śląskich znajduje się największy tego typu obiekt w Europie: kilka ogromnych hal, miliony przedmiotów na sprzedaż, kilkaset transakcji dziennie. Właścicielami tej „ostatniej deski ratunku” dla złaknionych szybkiej gotówki są Pani Jolanta i jej dwaj synowie – Kamil i Łukasz. Klientów fachowo obsługują najlepsi na Śląsku handlarze – „Złoty” i Waluś oraz antykwariusz i rzeczoznawca – Kazimierz. A mają, co sprzedawać. Największe w Europie hale wypełnione są najrozmaitszymi przedmiotami o różnej wartości. Od zabytkowego dębowego baru po amerykańską maszynkę do wybijania nieśmiertelników, specjalistycznego zegara dla gołębiarzy, po monety i górniczy mundur galowy, bogato rzeźbione dębowe wyposażenie baru a nawet przedwojenne wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.
Media
5 Poszukiwacze historii Archeolog (Olaf Popkiewicz) i poszukiwacz (Radek Biczak) - dwóch naukowców-zapaleńców przeszukują Polskę w poszukiwaniu śladów historii. W nowym sezonie wyruszą w Bory Tucholskie, gdzie spotkają świadków katastrofy rakiety V2, bowiem ostatnim sukcesem kosmiczno-militarnym hitlerowskich Niemiec było wystrzelenie z ośrodka badawczego Peenemünde zmodyfikowanej rakiety V-2, oficjalnie nazwanej Aggregat 4b. Nastąpiło to 24 stycznia 1945 roku. Pierwsza próba z tym typem rakiety, przeprowadzona miesiąc wcześniej z poligonu w Borach Tucholskich, była nieudana. Poszukiwacze wraz ze stowarzyszeniem Laterba sprawdzą, kto zestrzelił aliancki samolot Douglas A 20 Boston, na którego wrak natrafili wiosną 2013 r. podczas prac pomiarowych pracownicy Instytutu Morskiego w Gdańsku. Bombowiec leżał na głębokości ok. 15 metrów, ok. czterech kilometrów od Rozewia. Do pierwszej próby podniesienia wraku z dna morza doszło jesienią ub. roku. Wyłowienie bombowca uniemożliwiły trudne warunki atmosferyczne. Skutecznie zrobiono to na początku października tego roku 2014 r. Poszukiwacze Historii zbadają mniej znany epizod z historii fortecy Srebrna Góra tym razem związany nie z nazistowskim złotem, lecz z mieszczącym się na Spitzbergu (Ostróg) i Hohensteinie (Wysoka Skała) Oflagiem VIIIb przeznaczonym dla najbardziej niepokornych jeńców. Do tej potężnej twierdzy, zbudowanej w Górach Sowich, od grudnia 1939 r. zwożono polskich oficerów i podoficerów. Dwa skalne forty – Spitzberg (Ostróg) i Hohenstein (Wysoka Skała) – miały odizolować ich od świata. Jednak już po paru tygodniach niewoli znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili uciec. To tylko niektóre z zagadek, z którymi zmierzą się Olaf Popkiewicz i Radek Biczak w programie „Poszukiwacze historii”.
Media
6 Są Polacy, którzy mają odwagę rzucić wyzwanie losowi, zostawić swą ojczyznę i szukać szczęścia, pieniędzy i samorealizacji poza jej granicami. W nowej edycji „Polaków w świecie” odwiedzimy polskich fachowców o „złotych rękach”, a także specjalistów i właścicieli własnych firm, którym do szczęścia potrzeba też po prostu więcej słońca. Inspirujące pomysły na życie, wiele praktycznych informacji i pozytywna energia ludzi, którzy zaprosili nas do swoich domów w różnych zakątkach świata czeka na was w nowych odcinkach „Polaków w świecie”. Czasami jedna spontaniczna decyzja może wywrócić życie do góry nogami, ale może czasem warto spojrzeć z innej perspektywy, by przyjąć właściwą strategię. W tym sezonie ekipa „Polaków w świecie” odwiedziła Kopenhagę, Manchester, Sydney, Chicago, Toronto, Meksyk, Moskwa, Pekin oraz Tokio.
Media
7 Kolejna seria najbardziej znanego i lubionego programu wędkarskiego. Sezon wiosenny rozpocznie się od wizyty w Parku Narodowym „Ujście Warty” i połowu okoni na spinning na jeziorach Pojezierza Lubuskiego. Bieszczady i rzeka San to kolejny piękny region Polski, gdzie ekipa TAAAKIEJ RYBY będzie łowić lipienie na sztuczną muchę. Na przygodę z blisko stukilogramowymi, niesamowicie walecznym tarponami, a przy okazji na wędkarskie spotkanie z żarłaczami tygrysimi i żółtymi oraz rekinami młotami, Jurek Biedrzycki wyrusza w ponowną podróż na Archipelag Bijagos do Gwinei Bissau. Po afrykańskich przygodach przyjdzie czas na wojaże po najurokliwszych zakątkach naszego kraju i poszukiwanie rodzimych ryb w rzekach i jeziorach. Wśród gatunków rzecznych dominować będzie dorodna płoć i leszcz, a wśród ryb spokojnego żeru okazałe karpie i amury. Na zakończenie sezonu ekipa programowa odwiedzi norweską wyspę Vannoya, gdzie wędkując w trollingu zapoluje na rekordowe halibuty, olbrzymie krwistoczerwone karmazyny i wyjątkowo duże flądry.
Media
8 Najnowszy serial dokumentalny Ireny oraz Jerzego Morawskich, czołowych polskich reportażystów, pokazujący życie bieszczadzkich drwali. Smolarze, drwale – ludzie niepokorni i twardzi. Czasem szukający azylu przed sądami, nieudanymi związkami, alimentami. W surowych wciąż jeszcze Bieszczadach znajdują schronienie. By nie umrzeć z zimna, żalu czy rozpaczy niekiedy zatracają się alkoholu, ale przede wszystkim wykonują zawód niebezpieczny, wyczerpujący. Bajeczny świat męskiego życia na łonie natury, z dala od cywilizacji - czy to naiwna wiara w legendę czy odbycie pokuty za dotychczasowe grzechy życia?
Media
9 Stalin w kolorze - Nowość „Stalin w kolorze” to odrestaurowany, pokolorowany dokument bogaty w materiały archiwalne, w tym z udziałem samego Stalina, prezentujący historię człowieka, który zgotował koszmar milionom ludzi. 9 marca 1953 roku w Moskwie na pogrzebie Stalina pojawiło się 5 milionów Rosjan, aby złożyć ostatni hołd jednemu z największych zbrodniarzy w historii. Józef Stalin - rewolucjonista bez charyzmy, który doszedł do władzy niemal przez przypadek. Podczas 30-letniego panowania stał się największym tyranem i ludobójcą w dziejach świata. Wkrótce, zapominając o ideałach, które głosił, bezlitośnie miażdżył każdego, który mu się sprzeciwiał, wprowadzając rządy oparte na terrorze. Nalegał, aby nazywać go "Ojcem ludu", choć mordował własny naród - szacuje się, że był odpowiedzialny za śmierć około 20 milionów ludzi, a gułagi, które stworzył, zmieniły 18 milionów Rosjan w niewolników.
Wikimedia Commons