Operatorzy, zamiast 25 centów amerykańskich, będą musieli płacić 45 eurocentów od gniazdka. Abonenci największych sieci - UPC, Aster czy Vectra - mogą spać spokojnie. TVN 24 nie zniknie z ekranów ich telewizorów. Inaczej może być w małych kablówkach.

Reklama

"Trwa wojna nerwów. Część operatorów zgodziła się na te stawki. Inni nie mogą sobie na to pozwolić. Po prostu nie chcemy podnosić opłat swoim klientom" - przyznaje Włodzimierz Zieliński, prezes Telewizji Kablowej Świdnik, która obejmuje swoim zasięgiem 12,5 tys. mieszkańców tego miasta. Problem dotyczy około stu kablówek. Termin wypowiedzenia umów z TVN minął im w zeszły piątek.

"Zdecydowana większość operatorów zgodziła się na nowe warunki" - mówi Olgierd Dobrzyński, członek zarządu TVN, odpowiedzialny za rozwój biznesu. Co będzie z tymi, które nie przyjęły wyższych stawek? "W najbliższych dniach prawdopodobnie wyłączymy im sygnał. Właściciele największych sieci już od dwóch lat płacą więcej. Dlaczego mielibyśmy ich dyskryminować?" - dodaje Dobrzyński.

Ale mali operatorzy zarzucają TVN, że duże sieci mają taryfę ulgową, a oni na lepsze warunki nie mogą liczyć. "TVN proponuje ulgi, ale żąda też, by włączyć inne kanały z grupy, np. TVN Meteo czy TVN Gra" - mówi Jan Rozpłochowski, wiceprezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzeszającej większość operatorów kablowych w Polsce.

Olgierd Dobrzyński odpiera te zarzuty: "Jesteśmy otwarci na negocjacje warunków także z mniejszymi operatorami" - mówi. Włodzimierz Zieliński przyznaje, że jego telewizja zaproponowała TVN kilka wariantów, m.in. włączenie kanału informacyjnego do pakietu Premium, tak by widzowie mogli go oglądać za dodatkową opłatą. "TVN na to nie przystała" - mówi prezes Telewizji Kablowej Świdnik.

We wszystkich sieciach kanał informacyjny jest jednak dostępny w standardowym pakiecie. I o ile TVN Meteo czy TVN Gra nie należą do czołówki kanałów tematycznych, to TVN 24 od dawna króluje w rankingach. W grudniu 2007 r. stacja miała 2,6 proc. udziałów w rynku, dystansując pozostałe. Dla porównania drugi w zestawieniu kanał dla dzieci Mini Mini ma zaledwie 0,9 proc. udziałów (dane TNS OBOP).

TVN twierdzi, że nie będzie utrzymywała stawek TVN 24 z okresu, kiedy debiutowała na rynku. To nie przekonuje operatorów. "Kanał ma coraz większą konkurencję. Powstały TVP Info, Superstacja, a już wkrótce ruszy Polsat 24" - komentuje Jerzy Straszewski, prezes PIKE. Olgierd Dobrzyński ripostuje: "Jeśli ktoś chce zastąpić nasz kanał planszą z napisem Polsat 24, to proszę bardzo. Działania kablarzy są nieprofesjonalne".

Zdaniem dr Krystyny Doktorowicz, medioznawcy z Uniwersytetu Śląskiego, wybuchające co jakiś czas konflikty między operatorami kablówek a nadawcami ostatecznie uderzają w abonentów. "Kończy się to albo podwyżką opłat, albo wyłączeniem kanału" - mówi medioznawca. I dodaje, że nie przekonują jej tłumaczenia właścicieli telewizji kablowych, którzy jako konkurencję dla TVN 24 wymieniają Superstację.

"To nadal jedyny 24-godzinny kanał informacyjny z dobrą publicystyką. Ani tabloidowa Superstacja, ani TVP Info poszatkowana pasmami regionalnymi nie mogą stawać z nim w szranki. O poziomie i jakości kanału świadczy rosnąca oglądalność. A jakość kosztuje" - dodaje Doktorowicz.