Wybór TVP może zaskakiwać, bowiem Monika Kuszyńska w ostatnim czasie nie może pochwalić się zbyt dużą aktywnością estradową, nie ma także na swoim koncie popularnych przebojów, z którymi kojarzyłaby ją szeroka publiczność. Artystka była niegdyś wokalistką grupy Varius Manx. Niestety w maju 2006 roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, na skutek którego została częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku inwalidzkim.

Reklama

>>>Czytaj także: Górniak: Chciałam jechać na Eurowizję, ale dyrektorzy TVP 1 wybrali inną osobę

Prezes TVP, Juliusz Braun, wybór Moniki Kuszyńskiej na polską reprezentantkę na Eurowizji tłumaczy w następujący sposób:

Hasło tegorocznego festiwalu Eurowizji brzmi „building bridges” – budowanie mostów. Monika Kuszyńska potrafi wyrazić tę ideę nie tylko w muzyce – jest znakomitą wokalistką, ale także w swoim życiu. Potrafiła, po dramatycznym wypadku, nie tylko wrócić do aktywności na estradzie, ale zaangażowała się też w działania społeczne. Swoim przykładem i ciężką pracą pokazuje, że - nawet, gdy nie można stanąć na nogi w sensie dosłownym - można się jednak podnieść, osiągnąć sukces, a co więcej pomagać innym, którym podnieść się trudno. Pamiętam obraz amfiteatru w Opolu, gdy artystka trzy lata temu znów pojawiła się na festiwalu: owacja na stojąco świadcząca o wielkiej sympatii jaką darzą ją polscy widzowie. Monika Kuszyńska, występując przed wielomilionową widownią Eurowizji, będzie znakomitym ambasadorem Polski.

Sama Kuszyńska również przyznaje, że to właśnie tegoroczne hasło Eurowizji sprawiło, że zapragnęła wziąć w niej udział, jako reprezentantka Polski:

Poprzez swoją działalność artystyczną staram się promować ideę łączenia dwóch światów, które do niedawna zdawały się być niemożliwe do połączenia. Świata osób sprawnych i niepełnosprawnych. Most porozumienia między nimi z każdym rokiem się umacnia i wierzę, że pewnego dnia granice zostaną zatarte. Tegoroczne hasło Eurowizji: „Building Bridges” idealnie wpisuje się w tę ideę. Było również inspiracją do napisania tekstu piosenki „In The Name Of Love”. Bo w imię miłości możemy przełamywać wszelkie bariery

Reklama

Nie tylko Monika Kuszyńska będzie podczas tegorocznej Eurowizji będzie symbolem walki o tolerancję wobec niepełnosprawności. W barwach Finlandii wystąpi bowiem punkowa grupa Pertti Kurikan Nimipäivät, której członkowie to osoby z zespołem Downa.

Oto piosenka „In The Name Of Love” w wykonaniu Moniki Kuszyńskiej, która będzie reprezentowała Telewizję Polską na jubileuszowym, 60. Konkursie Piosenki Eurowizji – Wiedeń 2015. Czy mamy szansę na sukces?