Jesienią w ramówce TVP1 pojawią się nowe programy. Widzowie, którzy lubią odpoczynek na łonie natury dowiedzą się, jak chronić przyrodę i zwierzęta w programie „Ocalony świat”, (soboty, od 6 września, godz. 10:35). W niedzielę (od 7 września, godz. 21:30) Marta Manowska – prowadząca programRolnik szuka żony” – pomoże ośmiu mężczyznom znaleźć miłość swojego życia. Natomiast od 14 października o godz. 20:25 TVP1 będzie emitować program dla ambitnych i zdolnych wynalazców lub tych, którzy mają pomysł na biznes – „Talent zgłoś się!”. Nowe show poprowadzą Paulina Chylewska i Radek Brzózka, a jurorami będą: Anna Mucha, Tomasz Karolak i Roman Młodkowski, natomiast jednym z ekspertów – Marek Kondrat.

Reklama

Na antenę TVP1 od września wracają popularne seriale. Kolejne przygody „Ojca Mateusza” widzowie oglądać będą jak zwykle w czwartki (od 4 września) wieczorem o godz. 20:30. W tej serii, obok Wojciecha Adamka, niektóre odcinki wyreżyserował Artur Żmijewski. W niedziele (od 7 września o godz. 20:25) Joanna Moro, znana z roli tytułowej w popularnym serialu „Anna German”, rozpocznie swoją przygodę, jako weterynarz w serialu „Blondynka”. Natomiast wielbiciele psiego detektywa przeżywać będą przygody „Komisarza Alexa” w wieczorne soboty (od 13 września, godz. 20:25). Nie zabraknie też emisji popularnej od lat sagi o rodzinie Lubiczów pt. „Klan”, na który Jedynka zaprasza od poniedziałku do czwartku, o godz.17:55.

W jesiennej ramówce TVP1 nie zabraknie także znanych już widzom programów: w soboty, od 6 września o godz. 7:55 do prowadzącej „Dzień dobry w sobotę” dołączy Agata Konarska; o godz. 9:30 Radek Brzózka przybliży tajniki skomplikowanych urządzeń w „Jak to działa?”; o godz. 10:00 w „Operacji Życie” pokazane zostaną historie ludzi, których uratowano dzięki przeszczepom; o godz. 11:45 TVP1 pokaże „Okrasa łamie przepisy”. Zaś od 13 września o godz. 9:00 Tomasz Raczek i nowa współprowadząca Kaja Klimek zapraszają na „Weekendowy magazyn filmowy”. Robert Janowski i jego goście pojawią się jak zwykle w „Jakiej to melodii?” (od poniedziałku do piątku, godz. 17:20 oraz w niedziele godz. 18:25). Na antenie nie zabraknie testów – pierwszy już 1 września, o godz. 20:40 – „Wielki Test z Historii. II Wojna Światowa”. W środy (dwa razy w miesiącu, o godz. 22:30, od 10 września) widzowie zobaczą „Po prostu” w nowej formule – Tomasz Sekielski skupi się na ważnych tematach międzynarodowych prezentując je w reportażach. Na Antenę TVP1 powróci też program „Świat się kręci” (od poniedziałku do piątku, o godz.18.30). Do Agaty Młynarskiej na stałe, jako drugi prowadzący, dołączy Maciej Kurzajewski.

TVP1 zaprezentuje bogatą ofertę dokumentalną. Nie zabraknie w niej zagranicznych, premierowych filmów nagrodzonych Oscarem oraz polskich produkcji poruszających ważne zagadnienia, m.in. rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Już we wrześniu widzowie obejrzą dwie premiery: „Bliźnięta – zaskakująca więź” – opowieść o cudzie biologii, jakim są bliźnięta jednojajowe (4 września) oraz „Zgwałcona miss świata” – historia walki o prawa kobiet, jaką toczy Linor Abargil, a w październiku m.in. słynną oscarową „Zatokę delfinów”.

Reklama

W poniedziałki, o godz. 22:20 emitowane będą dwa dokumentalne seriale historyczne. Na początek „Kulisy II wojny światowej”. Cykl dokumentalno-fabularny telewizji BBC w popularnej i bardzo atrakcyjnej formie przedstawia obecny stan wiedzy na temat kulis najkrwawszej jak dotąd wojny w dziejach ludzkości (od 1 września). W październiku z kolei bogate archiwalia i najlepsi specjaliści opiszą historię „Świętej wojny” islamu ze światem: od VII wieku poprzez Wyprawy Krzyżowe, aż po 11 września 2001 r.

Natomiast 2 i 9 września, o godz. 20:20 TVP1 wyemituje poruszający dokument „Druga wojna światowa”. To koprodukcja niemieckiej ZDF i Telewizji Polskiej. Film składa się z dwóch części: „Druga wojna światowa. Pierwszy dzień” i „Druga woja światowa. Pierwsza ofiara”. Wielką siłą obu części filmu jest udział Polaków – naocznych świadków wydarzeń, którzy ucierpieli podczas wojny, m.in. Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego, a także mniej znanych, ale mających za sobą niezwykłe doświadczenia, oraz polskich historyków - znawców II wojny, a najwybitniejszy z nich, prof. Tomasz Szarota, był konsultantem całości. Natomiast od 3 września (w środy po meczach piłkarskich) o godz. 22:55 sześcioodcinkową serię „Żegnajcie Towarzysze”(reż. Andrei Nekrasov, koprodukcja m.in. TVP i ARTE w związku z rocznicą upadku komunizmu związanego z rozpadem ZSRR). Film ukazuje symultanicznie sytuację w krajach Europy Wschodniej będących pod wpływem ZSRR.

Od 5 września w piątek o godz. 8:30 Jedynka emitować będzie najlepsze polskie, krótkie filmy dokumentalne w nowym paśmie „Kawałek Kina” – pierwszy z nich to „Serca dwa” Anny Kuśmierczyk – świetny obraz polskiego „przemysłu ślubnego”.

Reklama

Jesienią TVP1 zaprasza do Teatru Telewizji na premierowe spektakle, w poniedziałki o godz. 20:25. Już 8 września komedia obyczajowa pt. „Brancz” Juliusza Machulskiego – portret współczesnej polskiej rodziny określanej mianem „patchworkowej”. W obsadzie m.in.: Stanisława Celińska, Anna Seniuk i Dawid Ogrodnik. 6 października Jedynka zaprezentuje „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” w reżyserii Grażyny Barszczewskiej. To widowisko teatralne nawiązujące do najlepszych tradycji kabaretu literackiego. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Poniedzielski. Z kolei 24 listopada w Teatrze Telewizji premiera „Rewizora” w reżyserii Jerzego Stuhra – arcydzieło dramaturgii rosyjskiej. W obsadzie m.in: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Piotr Cyrwus i Zbigniew Zamachowski.

Jedną z propozycji filmowych Jedynki będzie druga wspólna z BBC (po „Szpiegach w Warszawie”) koprodukcja – „Dzwony wojny”. 10 i 11 listopada o godz. 20:30 TVP1 pokaże opowieść o dwóch młodych mężczyznach wyruszających na ochotnika na I wojnę światową. W obsadzie: Paddy Gibson, Jack Lowden, Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka – Erika Karkuszewska.

Zainteresowanie widzów powinny wzbudzić także premierowe seriale zagraniczne. We wtorki (od 16 września, o godz. 22:10) amerykański serial przygodowy „Rzeka” opowiadający historię niespodziewanego zniknięcia znanego podróżnika i heroicznej wyprawy ratunkowej. Następnie, od 28 października, Jedynka przypomni losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej w czasie II wojny światowej emitując „Pacyfik”.