Nie jest tajemnicą, że firmy walczą o jak najwyższą sprzedaż, jednocześnie minimalizując koszty. Jak to robią najbardziej znane korporacje? Zmuszanie ludzi do pracy
w niebezpiecznych warunkach, naruszanie prawa międzynarodowego, wykorzystywanie dzieci, raje podatkowe, neuromarketing. To tylko wierzchołek góry lodowej. W każdym odcinku twórcy dokumentu biorą pod lupę kontrowersyjne zabiegi największych koncernów na świecie. Nie zawahają się obnażyć wszystkich tajemnic i najbardziej kontrowersyjnych praktyk.

Reklama

W pierwszym odcinku "Tajemnic korporacji", dowiemy się, jakie znane koncerny odzieżowe produkują swoje ubrania w Indiach. Twórcy dokumentu dostali się z kamerą do zakładów produkcyjnych w Bangladeszu. Nastoletnie dziewczynki pracują tam ponad sześćdziesiąt godzin tygodniowo. W wielu firmach wykorzystywanie dzieci do ciężkiej pracy to norma. Według raportów europejskich instytucji większość podwykonawców rażąco narusza prawa i wszelkie zasady etyczne. Czy wielkie korporacje podejmują w związku z tym jakieś kroki? Co z przestrzeganiem praw człowieka? Jak odpowie na te zarzuty prezes Zary, Pablo Isli?

W kolejnych odcinkach zobaczymy między innymi, jak firmy próbują wpływać na naszą podświadomość, by ta dyktowała nam zakup jak największej liczby produktów. Poznamy praktyki koncernów produkujących sprzęt elektroniczny w taki sposób, by psuł się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego oraz jak niektóre firmy farmaceutyczne wymyślają nowe choroby, jednocześnie oferując "leki" pomagające w ich zwalczaniu.

Premiera cyklu "Tajemnice korporacji" już 11 lipca w stacji TVN Style.