Ostatni w tym sezonie program Jana Pospieszalskiego, TVP Info wyemitowało 30 maja. W związku z tym, pełnomocnik Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Kielcach, Małgorzata Sołtysiak, wystosowała do prezes TVP i szefa KRRiT list otwarty domagający się powrotu audycji do ramówki:

Reklama

Zwracamy się o przywrócenie na antenę telewizji publicznej programu publicystycznego emitowanego w każdy czwartek w TVP Info pt. "Jan Pospieszalski – Bliżej". Program ten został zdjęty z anteny niepostrzeżenie, ze względów światopoglądowych - napisano w liście, opublikowanym przez portal wPolityce.pl.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy Telewizji Polskiej, w oświadczeniu wysłanym do mediów twierdzi, że przyczyny zdjęcia programu Pospieszalskiego były podyktowane koniecznością przeformułowania ramówki na okres wakacyjny.

Nie ma ani słowa prawdy w stwierdzeniach, że program Jana Pospieszalskiego zdjęto z anteny „niepostrzeżenie” i ze względów „światopoglądowych”. Doszukiwanie się tego rodzaju przesłanek dla decyzji o charakterze sezonowym, podyktowanej głównie potrzebami nowej, letniej ramówki wynika albo ze złej woli, albo zwykłej niewiedzy - czytamy w komunikacie.

W wyjaśnieniu rzecznik stacji tłumaczy, że podobny los spotkał także inne programy publicystyczne:

Zawieszono tam gros audycji cyklicznych, w tym "Młodzież kontra", "Studio Wschód" i "Jan Pospieszalski: Bliżej", zaś kilka programów pojawia się wyłącznie w formie emisji powtórkowych np. "Prawdę mówiąc" czy "Było nie minęło". Audycje publicystyczne, które pozostaną w ramówce letniej, mają raczej charakter informacyjno-publicystyczny, z akcentem na relacjonowanie i krótkie omawianie wydarzeń bieżących ("Minęła 20.00", "Świat i gospodarka", "Przegląd wydarzeń").

W wakacje, przerwę w emisji będą miały także emitowany w TVP1 program Tomasza Sekielskiego "Po prostu" oraz nadawany w TVP2 "Tomasz Lis na żywo".

Póki co stacja nie potwierdza, czy program Jana Pospieszalskiego po wakacjach wróci na antenę TVP Info. Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, już ruszyły prace nad jesienną ramówką i niebawem rozpoczną się rozmowy z autorami programów publicystycznych, w tym z Janem Pospieszalskim.