Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Juliusza Brauna, TVP1 zaplanowała na poniedziałek 8 kwietnia emisję dwóch głośnych filmów dokumentalnych o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: „Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta” i „Anatomia upadku”. Stało się to możliwe dzięki pomyślnie zakończonym rozmowom TVP z firmami mającymi prawa do dystrybucji tych dokumentów. Oba filmy pokazują dwa odmienne punkty widzenia, które funkcjonują w przestrzeni publicznej. - czytamy w specjalnym oświadczeniu TVP.

Reklama

Jako pierwszy, o godzinie 20.20 zostanie wyemitowany obraz "Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta". Wyprodukowany na zlecenie National Geographic, film dokumentalny opiera się na założeniach umieszczonych w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), oraz w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

W drugiej kolejności, o godzinie 21.30 TVP1 pokaże obraz "Anatomia upadku" w reżyserii Anity Gargas. Powołując się na słowa autorki, TVP wyjaśnia, że film oparty jest na ustaleniach dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Gargas na terytorium Polski i Rosji.

Po emisji dokumentów, widzowie będą mogli zobaczyć specjalne wydanie programu Piotra Kraśki "Na pierwszym planie", w którym dobędzie się debata dotycząca obydwu filmów. W chwili obecnej TVP nie podaje jeszcze nazwisk osób, które wezmą udział w dyskusji.