Uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że w eterze zamiast najwyżej 8 kanałów będzie można oglądać trzy razy więcej w lepszej jakości dźwięku i obrazu. Dotychczas osoby, które oglądały telewizję naziemnie, przy użyciu zwykłej anteny, mogły odbierać siedem stacji. Oprócz TVP1, TVP2 i TVP INFO, były to także Polsat, TVN oraz mniejsze stacje tematyczne: TV4, TVN7 oraz TV Puls. Choć w praktyce w niektórych częściach kraju kanałów było mniej.

Reklama

W cyfrowej telewizji liczba ta powiększona została już teraz do 18 stacji. Oprócz dotychczasowych nadawanych naziemnie, w cyfrowym eterze pojawiły się kolejne kanały tematyczne. Widzowie telewizji cyfrowej w całym kraju otrzymali dostęp do większej liczby kanałów publicznego nadawcy, oprócz flagowych anten TVP mogą też oglądać TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia. Kolejne własne stacje dorzucili nadawcy komercyjni – od Polsatu jest to telewizja TV6, ale także informacyjny kanał sportowy Polsat Sport News. TVN produkuje na potrzeby naziemnej telewizji stację rozrywkowo-informacyjną TTV, a nadawca TV Puls uruchomił drugi kanał TV Puls2, który emituje seriale, teleturnieje i bajki. Widzowie dostali też nowe programy muzyczne: z zagraniczną muzyką taneczną Eska TV oraz prezentującą przeżywającą renesans popularności muzykę disco polo – Polo TV, a także ATM Rozrywka, stworzony przez największego producenta telewizyjnego na polskim rynku firmę ATM, stojącego za takimi serialami, jak „Świat według Kiepskich” czy „Fala zbrodni”.

To jednak nie jest ostateczny kształt oferty cyfrowej. W 2014 r. w cyfrowym eterze pojawi się miejsce na trzy nowe stacje. Kto to będzie, rozstrzygnie się w przetargu, który dopiero ogłosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jak dotąd regulator zapowiedział jedynie, że jedno z miejsc przeznaczone zostanie na program o tematyce społeczno-religijnej i ogłosił wstępne konsultacje, by zobaczyć, jakie jest zainteresowanie wśród nadawców. Okazało się ogromne. O dodatkowe miejsce w cyfrowym eterze ubiegać się będzie TVP, która może dzięki temu wprowadzić do nadawania naziemnego kolejne trzy kanały tematyczne, wśród których jest np. TVP Seriale, TVP Rozrywka lub TVP Dokument. Miejscem zainteresowany jest też Cyfrowy Polsat (właściciel Polsatu), choć nie ujawnił na razie, jaki program chciałby w ten sposób emitować. Miejsce dla TV Trwam oraz stacji dla młodzieży chciałaby zdobyć Fundacja LuxVeritas. Z grona podmiotów polskich w przetargu wystartować może jeszcze spółka Astra, nadawca kanału NextMedia, który nie załapał się na miejsce w pierwszym rozdaniu, podobnie jak informacyjno-rozrywkowa Superstacja powiązana z Polsatem. Cyfryzacją interesują się także podmioty zagraniczne. Chęć udziału w przyszłym przetargu zgłosił Turner Broadcasting System, nadawca m.in. CNN, który w ramach naziemnej telewizji cyfrowej chciałby nadawać kanał dziecięcy, a także Mediasat posiadający stację Tele5.

21 docelowa liczba kanałów naziemnej telewizji cyfrowej

18 stacji obecnie można oglądać z nadajników naziemnej telewizji cyfrowej

7 dużych nadawców zainteresowanych jest przyszłorocznym przetargiem o trzy dodatkowe kanały na naziemnej platformie cyfrowej