Od 1957 roku Miś Uszatek patronował pierwszej dziecięcej gazetce "Miś", dla której stworzyli go pisarz Czesława Janczarski i grafik Zbigniew Rychlicki.

Reklama

W filmie Miś Uszatek zadebiutował w 1962 roku ("Miś Uszatek") i dopiero trzynaście lat później na dobre zagościł na małym ekranie stając się bohaterem dobranocki (1975-1987) i ikoną telewizji. Swojego głosu użyczał Uszatkowi Mieczysław Czechowicz. "Misia, co klapnięte uszko ma" od razu pokochały wszystkie dzieci. W szybkim tempie powstawały kolejne odcinki. Do 1987 roku powstały aż 104 filmowe przygody misia. Po zakończeniu serii dobranocek ukazały się jeszcze 4 odcinki pt. "Nowe przygody Misia Uszatka" ( TVP).

Miś Uszatek pojawił się w odpowiednim miejscu i czasie. W dodatku był zawsze ładnie ubrany. Wzbudzał sympatię objaśniając świat i pokazując, co jest dobre, a co złe. Uszatek był kolegą z podwórka i wzorem dla dzieci - mówi Paulina Zacharek, koordynator "Muzeum Bajki" Studia Małych Form Filmowych "Se-ma-for" w Łodzi, producenta serialu. Codziennie do muzeum do Misia Uszatka przychodzą tłumy dzieci i dorosłych - dodaje.

"Miś Uszatek" to jedna z polskich bajek popularnych również za granicą, m.in. w Finlandii, Holandii, Japonii, Macedonii, Słowenii, na Słowacji i Węgrzech. Bohater z dzieciństwa ma również swój pomnik w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej.