Warszawa, rok 1920. Młody kawalerzysta Jan (Borys Szyc) zakochuje się w pięknej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Wieść o zbliżającej się wojnie z bolszewikami przyspiesza ich decyzję o ślubie - zaraz po ceremonii Jan wyjeżdża na front. Jego oddział zostaje rozbity, a on sam trafia do niewoli. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia.

Reklama
HBO

"1920 Bitwa Warszawska" jest pierwszym polskim filmem pełnometrażowym nakręconym w technologii 3D. Reżyserii podjął się jeden z najbardziej zasłużonych polskich reżyserów, twórca ekranizacji Sienkiewiczowskiej Trylogii, Jerzy Hoffman (nominacja do Oscara za Potop). Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny był światowej sławy operator, nominowany do Oscara Sławomir Idziak (Helikopter w ogniu, Trzy kolory: Niebieski, Harry Potter i Zakon Feniksa). W role głównych bohaterów, których losy zależne są od wielkiej polityki, wcielili się popularni artyści młodego pokolenia: laureat gdyńskich Złotych Lwów Borys Szyc (Testosteron, Wojna polsko-ruska) oraz aktorka musicalowa Natasza Urbańska. Towarzyszą im m.in. Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Michał Żebrowski, Ewa Wiśniewska oraz Adam Ferency. Obraz otrzymał nominacje do Orłów, kilka nominacji do Złotych Kaczek, a także nagrodę specjalną na festiwalu polskich filmów w Chicago.

Premiera filmu "1920 Bitwa Warszawska" w wersji 3D odbędzie się w niedzielę, 13 maja o godz. 20.10 w HBO2 HD. Równolegle w HBO i HBO2 film będzie można zobaczyć w wersji SD, a HBO HD w wersji HD. Po filmie "1920 Bitwa Warszawska" HBO przypomni Ogniem i mieczem również w reżyserii Jerzego Hoffmana z Izabellą Scorupco, Michałem Żebrowskim i Aleksandrem Domogarowem w rolach głównych.

HBO