Klasyczne produkcje w nowoczesnym wydaniu to dla miłośników kina wyjątkowa okazja, by poznać filmy, które wyznaczyły kierunek rozwoju polskiej i światowej kinematografii. - powiedziała Hanna Baka, Dyrektor ale kino+.

Reklama

Twórczość Georgesa Mélièsa przeżywa obecnie renesans, głównie za sprawą filmu Martina Scorsese „Hugo”. Obsypany Oscarami obraz ponownie zwrócił uwagę masowej publiczności na dorobek Francuza. Do dziś Mélièsa uważa się za ojca widowiska filmowego. To w jego produkcjach po raz pierwszy pojawiła się animacja, elementy science fiction i efekty specjalne. Niestety, czas okazał się mało łaskawy dla jego dzieł. Większość z jego 500 filmów zaginęła, a te, które przetrwały, były niekompletne lub wyłącznie czarno-białe. Dlatego sensacją stało się odnalezienie w 1993 kolorowej, choć zniszczonej, wersji "Podróży na Księżyc". Proces rekonstrukcji filmu trwał aż do 2011, kiedy zaprezentowano go na Festiwalu w Cannes. Odnowiona "Podróż na Księżyc" zyskała także nową, niezwykłą ścieżkę dźwiękową, którą skomponował francuski duet AIR. Tę właśnie wersję filmu pokaże premierowo ale kino+.

Stacja wyemituje też dokument "Niezwykła podróż", którego autorzy odtwarzają losy odnalezionej kopii "Podróży na Księżyc" oraz proces jej rekonstrukcji. W filmie występują m.in. Tom Hanks, Costa-Gavras oraz reżyser „Artysty”, Michel Hazanavicius, którzy opowiadają o twórczości Mélièsa i jego wpływie na rozwój kina. Wieczór odbędzie się 16 kwietnia o godz. 20:10.

poniedziałek 16 kwietnia, godz. 20:10
"Niezwykła podróż" (Extraordinary Voyage)
dokumentalny, Francja, 2011, reż. Serge Bromberg, Eric Lange, 60’

poniedziałek 16 kwietnia, godz. 21:15
"Podróż na Księżyc" (Le voyage dans la lune)
science fiction, Francja, 1902, reż. Georges Méliès, wyk. Georges Méliès, Victor André, Bleuette Bernon, Jeanne d'Alcy, 14’

Reklama
Odnowioną cyfrowo wersje będzie można obejrzeć 16 kwietnia na ale kino+ / Credits Lobster Films-Fondation Groupama Gan-FondationTechnicolor