Amerykański twórca filmów animowanych dodał, że Springfield jest tak popularną nazwą dla miejscowości w Stanach Zjednoczonych, że na pewno wiele osób oglądając kreskówkę sądziło, że chodzi o ich rodzime Springfield. Do tej pory lokalizacja "prawdziwego" Springfield była jednym z najpilniej strzeżonych sekretów w historii amerykańskiej telewizji.

Reklama

Sama kreskówka "The Simpsons" jest najdłużej emitowaną amerykańską serią telewizyjną. Przygody rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie, Amerykanie śledzą nieprzerwanie od 1989 roku.

Co ciekawe, bohaterowie kreskówki wielokrotnie żartowali sobie na temat trzymania w tajemnicy lokalizacji Springfield. Zresztą nawet teraz wyznanie twórcy kreskówki traktowane bywa jako kolejny żart.

W jednym z epizodów kreskówki, córka Marge i Homera, Liza, pokazuje na mapie lokalizację Springfield, ale w kulminacyjnym momencie widok zasłania widzom głowa Barta Simpsona.

Pomyślałem, że w związku z sukcesem Simpsonów każdy będzie myślał, że chodzi o jego Springfield i będzie z tego dumny. Faktycznie tak się stało - powiedział Groening. W Stanach Zjednoczonych można doliczyć się co najmniej 34 miast o takiej nawie.

Jednak już wcześniej można było podejrzewać, o które Springfield chodzi. To w Oregonie leży "zaledwie" 160 km na południe od Portland, miasta, gdzie Groening dorastał. Pisarz i producent, który ma na swoim koncie także "Futuramę", odwiedził podobno Springfield w Oregonie w 2007 roku przed premierą pełnometrażowego filmu o Simpsonach. Przedstawiciele miasta twierdzą, że o związku swojego Springfield z popularną kreskówką wiedzą już od dawna.