To historyczny moment - Telewizja Polska, największy nadawca telewizyjny w regionie oraz BBC, najbardziej znana telewizja publiczna w Europie o najwyższych standardach jakościowych i etycznych, rozpoczynają współpracę nad pierwszym wspólnym projektem fabularnym. - mówi o współpracy TVP z BBC Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Reklama

Reżyserką "Szpiegów w Warszawie" jest Coky Giedroyc, autorka m.in. nominowanego do BAFTY „The Virgin Queen”, reżyserka seriali „Holmes”, „Olivier Twist” oraz nominowanego do BAFTY i Złotego Globu „Black Pool”. Autorami scenariusza są Dick Clement i Ian La Frenais, doświadczeni i wielokrotnie nagradzani scenarzyści, którzy napisali m.in. scenariusz do legendarnego już „The Commitments” Alana Parkera, filmu nagrodzonego Złotymi Globami w kategorii najlepsza komedia, czterema nagrodami BAFTA (w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszą reżyserię).

W roli głównej w serialu "Szpiedzy w Warszawie" wystąpi David Tennant („Doctor Who”, „Hamlet”, „Casanova”, „Fright Night”). Tennant zagra rolę Merciera i będzie partnerem Janet Montgomery („Black Swan”, „Merilin”), grającej rolę Anny. W serialu wystąpi również Mirosław Zbrojewicz w roli Marka i Radosław Kaim jako August Voss („Pierwsza miłość”, Londyńczycy”) oraz Piotr Baumann jak Maxim Mostov („Shameless”, „The Street”).

Scenariusz serialu "Szpiedzy w Warszawie" powstał w oparciu o bestsellerową powieść Alana Fursta, jednego z najpopularniejszych, współczesnych pisarzy brytyjskich.

To pełna napięcia, namiętna i zmysłowa historia miłosna, ukazana w kontraście do odgłosów nadchodzącej wojny. Myślę, że David Tennant grający Merciera i Janet Montgomery jako Anna to ekscytujący sposób na odczytanie niezwykle przekonujących głównych postaci Fursta, jednocześnie jestem zachwycony, że Ian i Dick stworzyli tak fascynujący scenariusz. - powiedział Richard Klein, Dyrektor BBC4

Reklama

Bardzo mnie cieszy fakt, że po raz pierwszy w historii TVP mam możliwość nawiązania współpracy produkcyjnej z tak znamienitym partnerem jakim jest BBC. Serial „Szpiedzy w Warszawie”, stwarza unikalną możliwość opowiedzenia o fascynującej historii Polski z perspektywy wydarzeń europejskich. W serialu kręconym w Polsce przez wybitną międzynarodową ekipę oprócz Mirosława Zbrojewicza wystąpią także inni polscy aktorzy. Mam nadzieję, że serial spotka się z uznaniem międzynarodowej widowni. - mówił o brytyjsko - polskiej współpracy Piotr Radziszewski, Dyrektor TVP1

Reklama

Juliusz Braun na konferencji prasowej poświęconej serialowi zdradził, że budżet jednego odcinka "Szpiegów w Warszawie" jest czterokrotnie większy niż budżet jednego odcinka serialu "Czas honoru".

Zdjęcia do "Szpiegów w Warszawie" rozpoczną się 11 kwietnia i będą w całości realizowane w Polsce – w większości w Warszawie, ekipa zdjęciowa przeniesie się również na kilka dni do Krakowa.

Współautorką scenografii do serialu będzie Ewa Skoczkowska (nagroda Emmy za "Hindenburg: The Untold Story"), autorem zdjęć do serialu będzie Wojciech Szepel (polskiej widowni znany m.in. z „Lekcji pana Kuki” i „Warszawy”, od lat pracujący również w Wielkiej Brytanii), a dźwięk zrealizuje Bartłomiej Woźniak.
Współpraca pomiędzy stacjami została zainicjowana przez BBC Worldwide i Apple Film Production z Polski. Produkcję zrealizują Fresh Pictures i Apple Film Production dla BBC i Telewizji Polskiej, a producentami będą Richard Fell i Dariusz Jabłoński.

„Szpiedzy w Warszawie” to najbardziej znana książka Alana Fursta - pisarza specjalizującego się w historycznej powieści kryminalnej. Furst jest autorem już 14 powieści, sprzedawanych w milionach egzemplarzy na całym świecie, w których portretuje historie narodów, próbujących oprzeć się nieuchronności reżimu Hitlera.

Fabuła "Szpiegów w Warszawie" rozpoczyna się, gdy w Europie nadciąga wojna. Francuski i niemiecki tajni agenci zostają wciągnięci w szpiegowską walkę na śmierć i życie. Nowy attache wojskowy w ambasadzie Francji w Warszawie, pułkownik Jean-François Mercier, odznaczony za bohaterstwo w 1914 roku, zagłębia się w świat uprowadzeń, zdrad i intryg na salonach dyplomatycznych i w zaułkach miasta.
Jednocześnie arystokrata rozpoczyna namiętny romans z paryżanką polskiego pochodzenia, prawniczką w Lidze Narodów. Z narażeniem życia pułkownik Mercier działa w ukryciu w niezwykłym i skorumpowanym środowisku, w którym niektórych szpiegów rozpoznaje, ale inni zawsze pozostaną dla niego nieznani.
Bohaterowie przemierzają mgliste noce i przekradają się deszczowymi, brukowanymi uliczkami Pragi, Berlina, Warszawy, Rzymu i Paryża. Bohaterowie Fursta wstępują w szeregi Ruchu Oporu. W serialu pokazani zostali przedstawiciele gasnącej arystokracji, filmowcy, dziennikarze, kapitanowie statków, skompromitowani biznesmeni, jak również kelnerzy, sklepikarze, intelektualiści, wielkie damy o nadszarpniętej reputacji oraz podpici brytyjscy tajni agenci.