Premiera serialu "Szpiedzy w Warszawie" już dziś w TVP1
1 Pułkownik Jean-François Mercier (David Tennant), oficjalnie nowy attaché wojskowy w ambasadzie Francji w Warszawie, a tak naprawdę pracownik francuskiego wywiadu, zagłębia się w świat uprowadzeń, zdrad i intryg na salonach dyplomatycznych i w zaułkach miast.
TVP / Robert Palka
2 Mercier w Warszawie współpracuje z Antonim Pakulskim (Marcin Dorociński), oficerem polskiego wywiadu, swoim dowódcą z 1920 roku, kiedy to obaj walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.
TVP / Robert Palka
3 Życie prowadzącego podwójną grę Merciera dodatkowo skomplikuje spotkanie z piękną paryżanką polskiego pochodzenia, prawniczką w Lidze Narodów, Anną Skarbek (Janet Montgomery), na co dzień związaną z Rosjaninem podającym się za dziennikarza.
TVP / Robert Palka
4 Przemierzając uliczki Pragi, Berlina, Warszawy, Rzymu i Paryża, poznając świat arystokracji, dziennikarzy, skompromitowanych biznesmenów, jak również kelnerów, sklepikarzy, intelektualistów, wielkich dam o nadszarpniętej reputacji oraz tajnych agentów Mercier z narażeniem życia działa w ukryciu w niezwykłym i skorumpowanym środowisku, w którym niektórych szpiegów rozpoznaje, ale inni zawsze pozostaną dla niego nieznani…
TVP / Robert Palka
5 Na ekranie, w roli kierowcy Merciera zobaczymy Mirosława Zbrojewcza. Marek to były sierżant Legionów Polskich, twardy stary wyga. Bezwzględnie oddany swojemu szefowi – w skrajnych sytuacjach nie przebiera w środkach.
TVP / Robert Palka
6 Zdjęcia do „Szpiegów w Warszawie” rozpoczęły się 11 kwietnia i trwały do czerwca 2012 roku. Zostały zrealizowane w całości w Polsce – w większości w Warszawie, ekipa zdjęciowa przeniosła się również na kilka dni do Chabówki koło Krakowa.
Media / Robert Palka
7 Współautorką scenografii jest Ewa Skoczkowska (nagroda Emmy za "Hindenburg: The Untold Story"), autorem zdjęć do serialu nominowany do BAFTY Wojciech Szepel (polskiej widowni znany m.in. z „Lekcji pana Kuki” i „Warszawy”, od lat pracujący również w Wielkiej Brytanii).
TVP / Robert Palka
8 Na antenie TVP1 serial "Szpiedzy w Warszawie" zostanie pokazany w wersji dubbingowanej.
TVP / Robert Palka
9 Aby w jak najwierniejszy sposób oddać tamten świat, ekipa BBC chciała realizować zdjęcia w samej Warszawie, co nie było proste ze względu na zniszczenia miasta podczas II wojny światowej. Ben Donald, Executive Producer for International Drama: To było jesienią 2011 roku, kiedy przyjechaliśmy oglądać lokacje. Wcześniej spotkaliśmy świetną polską firmę Apple Film Production i czuliśmy, że możemy naprawdę razem współpracować nad tym projektem. I tak się stało. Jednym z najpoważniejszych powodów, które wpłynęły na decyzję o przyjeździe do Polski, było to, że byłem pewien i mogłem zapewnić swojego producenta, że znajdziemy tu prawdziwe istniejące lokacje, które mogą zagrać nie tylko Polskę, ale także Francję czy Niemcy – macie tutaj taki zakres architektury. Wiele ekip produkcyjnych odtwarza historyczną Europę, budując scenografię w studiach. Wy macie w Warszawie i w okolicach oraz w pozostałej części Polski magiczną architekturę. Dzięki temu nie musieliśmy pracować w studio.
TVP / Robert Palka
10 Podobnie jak brytyjscy producenci, tak i reżyserka Coky Giedroyć twierdzi, że była zachwycona możliwościami zdjęciowymi warszawskiej Starówki. „Nakręciliśmy całą serię ujęć na Starówce, która wyszła pięknie i nieskalanie” mówi. „Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w stałej scenerii filmowej – dość niecodzienna lokalizacja do pracy filmowej, ale przez to niewyeksploatowana i nowa, co wywoływało ogromne emocje.”
TVP / Robert Palka
11 Projekt ujął Giedroyć za serce podwójnie, ponieważ właśnie z Warszawy pochodzi jej rodzina. „Mój ojciec ma korzenie polsko-litewskie, dlatego w Polsce czuję się jak w domu” - uśmiecha się. „Mój dziadek mieszkał nawet w Warszawie w 1938, był prawnikiem i senatorem. Będąc na miejscu, odwiedziłam jego grób. Całe to doświadczenie było dla mnie osobiście niezwykłe. Co tydzień pisałam do mamy i taty o tym, co wówczas odkrywałam.”
TVP / Robert Palka