"Horzici kerz" (Krzew gorejący) kręcony jest dla czeskiej filii telewizji HBO. Scenariusz przysłał Holland młody czeski scenarzysta Sztiepan Hulik. Produkcją zajął się zespół młodych producentów. Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 2012 roku.

Trudno to nazwać serialem. To jest trzyczęściowy film. Zaczyna się od historii samospalenia Jana Palacha, młodego studenta, który w styczniu 1969 roku spalił się na znak protestu przeciwko zdławieniu swobód w Czechosłowacji - powiedziała Agnieszka Holland. To wydarzenie bardzo poruszyło Czechy. Szybko po tym nastąpiła konformizacja. Społeczeństwo zrozumiało, że nie jest w stanie grać na tak wysokiej nucie. Przez 20 lat Czesi zajmowali się swoją małą stabilizacją. Oczywiście było wiele osób, które szły pod prąd. Jedną z nich jest główna bohaterka tego filmu. Idzie pod prąd i sama nie wie, dlaczego - powiedziała reżyserka.

"Krzew gorejący" będzie pierwszym filmem w historii kinematografii opowiadającym o losach Jana Palacha, który w 1969 roku podpalił się w proteście przeciw bierności mieszkańców Czechosłowacji po inwazji wojsk Układu Warszawskiego.

Jan Palach oblał się benzyną i podpalił 16 stycznia 1969 roku na położonym w centrum Pragi Placu Wacława. Młody mężczyzna zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń, które obejmowały ponad 80 proc. powierzchni ciała.

Czyn Palacha stał się na całym świecie symbolem walki z biernością. W Czechosłowacji powtórzyło go w ciągu kilku miesięcy 29 osób, z czego siedem zmarło. W Polsce w taki sam sposób przeciw inwazji na Czechosłowację zaprotestował w sierpniu 1968 roku na Stadionie X-lecia Ryszard Siwiec. Palach nie mógł jednak wiedzieć o jego samospaleniu, gdyż polskie służby skutecznie wyciszyły całe wydarzenie.

To dla mnie bardzo duże wyzwanie. Jestem Polką a nie Czeszką. Jednak studiowałam wtedy w Pradze i byłam aktywna w ruchu studenckim, byłam aresztowana, przez kilka tygodni siedziałam tam w więzieniu - powiedziała Agnieszka Holland. Robię ten film z osobistej perspektywy - dodała reżyserka.

To nie jest pierwszy projekt Holland we współpracy z HBO. Wcześniej pracowała przy kręceniu amerykańskiego serialu "Prawo ulicy" i współpracowała przy produkcji serialu "Treme".

Serial "Krzew gorejący" trafi na ekrany w 2013 roku.