Wydarzenie pomyślane jest jako widowiskowa realizacja telewizyjna, a poszczególne etapy muzycznych zmagań są transmitowane i relacjonowane zarówno na antenie TVP Kultura, jak i w Internecie (na Facebooku oraz w specjalnym serwisie dedykowanym konkursowi). Występom przygląda się jury złożone z muzycznych autorytetów. W tym roku zasiądą w nim Krzesimir Dębski (przewodniczący), Alicja Paleta-Bugaj, Tadeusz Gadzina i Tytus Wojnowicz. Jurorzy na gorąco, publicznie oceniają i komentują wystąpienia młodych instrumentalistów. Telewidzowie mają też okazję zajrzeć za konkursowe kulisy, by podpatrzyć reakcje uczestników i ich najbliższych, wysłuchać pierwszych wrażeń.

Reklama

W wielkim, finale najlepsza siódemka występuje z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Nagroda dla zwycięzcy to zaproszenie do reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finaliści tego konkursu mają okazję wystąpić przed słynnym Wiedeńskim Ratuszem, a ich występy transmitowane są do wielu europejskich krajów.

Dwudziestkę półfinalistów wyłoniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie dotychczasowych osiągnięć artystycznych. – To nowa formuła preselekcji w historii naszego konkursu – mówi Mariola Wiśniewska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Wcześniej kandydaci zgłaszali się sami i zdarzało się, że brakowało w tym gronie najwybitniejszych młodych osobowości muzycznych. Nowa formuła pozwoliła zaprosić do udziału w wydarzeniu najbardziej obiecujących i utalentowanych muzyków z całej Polski.

Wybitny talent to jednak nie jedyny warunek, które muszą spełniać uczestnicy. Drugim kryterium jest wiek – uczestnicy nie mogą mieć więcej niż 19 lat.

Jury wyłoniło siedmiu półfinalistów, którzy już 4 kwietnia pojawią się z Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, by z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wykonać finałowy utwór i ponownie skonfrontować się z ocenami jury.

Choć laureata wyłoni czwórka jurorów, na ostateczny werdykt wpływ będą mieli również widzowie TVP Kultura, którzy za pośrednictwem systemu audiotele zagłosują na swojego faworyta. Głos telewidzów będzie piątym głosem jurorskim i może przesądzić o tym, komu przypadnie zaszczytny tytuł najlepszego Młodego Muzyka Roku 2012.