Stacja oferuje widzom szereg propozycji programowych poświęconych wszystkim najważniejszym dziedzinom sztuki i kultury.

Reklama

Z okazji 60. urodzin Telewizji Polskiej legendarne prezenterki Krystyna Loska i Bogumiła Wander, przeniosą telewidzów w świat telewizji, której już nie ma. W cyklu "Archiwizacja" zaprezentowane zostaną najlepsze pozycje telewizyjnych archiwów. Dawne czasy wspominać będzie także Olga Lipińska, która w cyklu "Byłam przy tym" przypomni programy telewizyjne, aktorów i prezenterów, którzy niegdyś stanowili o jakości Telewizji Polskiej. Fragmenty archiwalnych programów oraz dawne nagrania z udziałem gwiazd teatru i filmu pozwolą widzom poczuć atmosferę panującą przy ulicy Woronicza w pierwszych latach istnienia telewizji publicznej.

Miłośnicy muzyki będą mogli zapoznać się z nowymi wykonawcami polskiej sceny w cyklu koncertów zatytułowanym "Młoda kultura". Na scenie TVP Kultura wystąpią takie zespoły, jak Biff, Chassis, Pablopavo czy Camero Cat. W reportażu z konkursu "Młody muzyk roku" widzowie będą mogli posłuchać występów uczestników grających na jednym z instrumentów klasycznych. "Młody muzyk roku" to dowód na to, że w dobie mediów elektronicznych można z powodzeniem promować młodych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki klasycznej - czytamy w materiałach promocyjnych stacji

Dla wielbicieli teatru stacja przygotowała prawdziwą niespodziankę. W eksperymentalnym projekcie TVP Kultura realizowanym we współpracy z organizatorem 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych, widzowie zobaczą relacje z festiwalowych wydarzeń, spotkania i rozmowy z twórcami, fragmentu spektakli, i pierwsze wrażenia publiczności a to wszystko rejestrowane m.in. z wykorzystaniem telefonów komórkowych czy iPadów. Stacja zamierza również kontynuować cykl przeniesień i transmisji teatralnych. Już w marcu widzowie zobaczą premierową emisję "III Furii" w reżyserii Macieja Libera oraz telewizyjną realizację spektaklu "Turandot" w reżyserii Pawła Passiniego.

Również fani literatury znajdą na antenie TVP Kultura coś dla siebie. "Winda z książkami" to zabawna, alternatywna forma promowania czytelnictwa w której młoda dziewczyna jeździ windą, czyta książkę i zachęca współpasażerów do dyskusji na temat literatury. W programie "Czytanie to awantura" widzowie poznają nowości wydawnicze, posłuchają dyskusji krytyków literackich i zobaczą prezentację domowych bibliotek osobowości polskiego życia publicznego. Ciekawą propozycją będzie również program "Nocne czytanie w wannie". Ten oryginalny projekt to seria mini-cykli poświęconych młodym autorom. W każdym cyklu wybrany pisarz będzie czytał najlepsze fragmenty jednej ze swoich powieści w intymnych, często zaskakujących przestrzeniach. Jak podkreśla Piotr Kielar, realizator tego projektu, jego wartością jest to, iż - pisarz może zmierzyć się w własnym tekstem, trochę go interpretując. W pierwszym mini-cyklu wystąpi Michał Witkowski, który przeczyta fragmenty swojej książki "Drwal" siedząc w wannie.

Na antenie TVP Kultura nie zabraknie także dobrego kina. Począwszy od cykli filmowych poświęconych twórczości wybitnych reżyserów amerykańskiego kina - Johna Cassavetesa i Davida Lyncha, przez poruszające filmy dokumentalne po nowe pasmo filmowe "Bilet do kina" pokazujące wybrane pozycje współczesnej kinematografii światowej.

Oczkiem w głowie Katarzyny Janowskiej, dyrektora i redaktor naczelnej TVP Kultura są cykle publicystyczne. Wiosną stacja proponuje między innymi program "Co wiesz o filozofii?", w którym w każdym z odcinków, profesorowie Zbigniew Mikołejko i Jan Hartman wygłoszą wykład poświęcony wybranemu tematowi z dziedziny filozofii. W paśmie "Niedziela z ..." widzowie zobaczą spotkania z interesującymi osobowościami sztuki, mediów i polityki. Gośćmi programu będą miedzy innymi Andrzej Chyra, Kinga Preis czy artyści Teatru Starego w Lublinie. Z kolei "Studio kultura" to debaty w których zobaczymy mocne, niestroniące od kontrowersji spotkania osobowości o zróżnicowanych opiniach i światopoglądach.

Na dowód tego, że TVP Kultura otwiera się na młodych odbiorców i nowoczesne rozwiązania, na swojej stronie internetowej, stacja uruchomiła specjalną aplikację za pośrednictwem której widzowie mogą publikować własne materiały video związane z bieżącymi wydarzeniami społeczno-kulturalnymi. Najciekawsze spośród nadesłanych nagrań będą emitowane na antenie TVP Kultura i wezmą udział w specjalnym konkursie stacji.