Każdy odcinek serialu "Polandia" traktuje o losach innego obcokrajowca przebywającego w Polsce. Produkcję można obejrzeć w telewizji internetowej wp.tv oraz na oficjalnym portalu promocyjnym RP - poland.gov.pl. To cykl wywiadów wideo realizowany przez Wirtualną Polskę pod oficjalnym patronatem portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Reklama

Projekt składający się jak dotąd z 45 odcinków liczących łącznie ponad 6 godzin, a dostępny za darmo pod adresem polandia.wp.tv. zgłoszony został do konkursu pod hasłem "Polandia - there is a country in the middle of Europe" i jak się okazało, otrzymał certyfikat "Silver Winner" i srebrną statuetkę W3Awards.

To pierwszy serial internetowy z Polski, nagrodzony w międzynarodowym konkursie tej rangi.

Charakterystycznym elementem serii jest szczerość w wypowiedzi uczestników, wywołująca często burzliwe dyskusje na forum programu. Cykl powstaje we współpracy z ośrodkami akademickimi prowadzącymi wymiany międzynarodowe studentów, w tym m.in. Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim czy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Od momentu uruchomienia serial cieszył się dużą popularnością w Polsce. W ciągu dwóch lat obejrzany został 9 623 112 razy na wp.tv i 1 380 455 na youtube.com, co daje średnio ćwierć miliona odtworzeń pojedynczej części.

"Wydarzenie jest tym bardziej bez precedensu, że do tej pory jeszcze żaden podmiot polskiego rynku, zarówno tradycyjnych mediów jak i internetowych, nie zdobył tak cennego wyróżnienia za projekt związany z obrazem ruchomym w sieci" - mówi Stanisław Ulicki, Dyrektor Programowy Wirtualnej Polski. "Dlatego tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie laureatów i mamy nadzieję, że wyróżnienie przyznane +Polandii+ przyczyni się do wzrostu zainteresowania tematyką internetowych produkcji wideo w Polsce" - mówi Ulicki.

Międzynarodowy konkurs projektów internetowych W3Awards organizowany jest przez International Academy of the Visual Arts z siedzibą w Los Angeles.