Najważniejszym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i Warszawiaków. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00, ale Jedynka zaprasza widzów od godz. 11.40 do swojego studia, gdzie będzie gościć prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka PAN oraz prof. Łukasza Turskiego z Centrum Nauki Kopernik. Prowadzący program, Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi m.in. o dynamicznym rozwoju kultury, literatury, nauki i techniki w nowym, odrodzonym i suwerennym państwie. Uroczystość na Placu Piłsudzkiego będzie komentował Przemysław Babiarz wspólnie z płk. Ryszardem Stankiewiczem, znawcą ceremoniału wojskowego. Transmisję głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można zobaczyć w TVP1, TVP Info, TVP Historia oraz TVP Polonia.

Reklama

TVP 2 na 11 listopada zaplanowała transmisję widowiska kabaretowego z Tarnowa o godz. 21.15 (część 1) i o godz. 22.15 (część 2). Tegoroczna, czwarta Kabaretowa Noc Listopadowa jest, jak co roku przygotowywana przez Kabaret Moralnego Niepokoju. I jak co roku nawiązuje do Święta Niepodległości, więc jej tematem jest polskość i patriotyzm. Tym razem twórcy odniosą się do legendarnego i uwielbianego przez rzesze Polaków filmu Marka Piwowskiego „Rejs”. Zobaczymy nowe skecze i scenki autorstwa Roberta Górskiego. Swój udział potwierdzili m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Jerzy Kryszak, Marcin Wójcik z Ani Mru Mru, Kabaret Jurki, kabaret Hrabi. Zaproszenie otrzymał także Stanisław Tym.

TVP Polonia o godz. 9.40 i 17.25 pokaże dokument „Rówieśnicy Niepodległości”, ukazujący historię niepodległej Polski opowiedzianej poprzez losy ludzi urodzonych dziewięćdziesiąt lat temu. O swoim życiu opowiadają: Olgierda Kubicka, Janina Pradyszczuk, Julia Zielińska, Kazimierz Wader, Mieczysław Skorupiński, Helena Lusińska i Elżbieta Wnuk. O godz. 20.15 w TVP Polonia widowisko artystyczne „Nas w powstaniu nie było…”, które przygotowała TVP Katowice wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk z okazji 90. rocznicy III Powstania Śląskiego. Aktorzy w dowcipnej formie przybliżą historię i przebieg powstania. Ilustrację muzyczną widowiska stanowią piosenki powstańcze oraz folkowe w nowoczesnych, innowacyjnych aranżacjach. W koncercie udział wzięli: Halina Młynkowa, Anna Wyszkoni, Krzysztof Respondek, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Zespół PIN, zespół Feel, zespół Piersi, Henryk Talar, Andrzej Hausner, Jakub Heflik oraz zespoły „Bitwy na głosy”.

TVP Info o godz. 15.00 w ramach cyklu „Było... nie minęło- kronika zwiadowców historii” wyemituje odcinek zatytułowany „Wolność mierzona krzyżami”. Program ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Ekipa przeszukuje miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat. Jest to dokumentalna opowieść o ludziach, którzy opowiadają o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.

TVP Historia o godz. 11.15 pokaże reportaż „Roman Dmowski – współtwórca Niepodległej” poświęcony sylwetce Romana Dmowskiego, który pod koniec XIX wieku od podstaw stworzył obóz polityczny, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, przekształcane później w partię polityczną.
O godz. 20.00 na antenie TVP Historia film dokumentalny „A jednak Polska 1918-1920”, ukazujący działania władz polskich po odzyskaniu niepodległości, w tym przede wszystkim w okresie wojny polsko - bolszewickiej w latach 1919 - 1920. Reżyserowi udało się pokazać nieuchronność starcia polsko-radzieckiego, wynikającego ze zderzenia dwóch światopoglądów, dwóch racji i sposobów myślenia uosabianych przez Józef Piłsudskiego i Włodzimierza Lenina.

TVP HD 11 listopada w klimacie narodowej refleksji nada programy i filmy w technologii High Definition nie dotyczące bezpośrednio święta odzyskania nieodległości, ale nawiązujące do historii Polski XX wieku. Wśród nich m.in.: film Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani” o godz. 13.50.

11 listopada wydanie strony głównej portalu tvp.pl będzie poświęcone obchodom Narodowego Święta Niepodległości, na stronie dostępna będzie transmisja uroczystości na Pl. Piłsudskiego w Warszawie oraz Kabaretowej Nocy Listopadowej. W specjalnie przygotowanym z tej okazji serwisie niepodleglapolska.tvp.pl znajdą się dokumenty, reportaże i wywiady związane ze obchodami Święta Niepodległości.