Jak poinformowała PAP rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska, uczestnicy konkursu będą mogli zgłaszać swoje projekty do 19 listopada. Do 5 grudnia zostaną one ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, a do 12 grudnia - przedstawione komisjom konkursowym. Zwycięzcy mają zostać wyłonieni 16 grudnia. Prawdopodobnie jesienią przyszłego roku telenowela pojawi się na antenie Jedynki, zaś serial kryminalny - w Dwójce.

Reklama

"Serial to najbardziej lubiany przez widzów gatunek telewizyjny. W czasach, gdy w telewizjach królują zagraniczne formaty, telewizja publiczna chce zrealizować oryginalny, polski projekt" - powiedziała Stempień-Rogalińska. Przypomniała, że pod koniec lat 90. XX w. w podobnym konkursie wybrane zostały do realizacji seriale "Klan" (realizowany do dziś) i "Złotopolscy" (TVP emitowała go ponad dekadę).

Więcej polskich produkcji prezes TVP Juliusz Braun zapowiadał latem tego roku. Zaznaczył wtedy, że obecnie nawet emitowany w Dwójce teleturniej "Kocham Cię Polsko" jest realizowany na licencji holenderskiej.

Uczestnikiem konkursu w obu przypadkach może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Każdy może złożyć maksymalnie dwa projekty serialu lub telenoweli.

Jak podkreśliła rzeczniczka TVP, konkurs ma charakter otwarty. "Telewizja publiczna w ten sposób otworzyć się na nowe środowiska i być może jeszcze nieznanych twórców" - dodała.

Regulaminy konkursów wraz z wytycznymi w najbliższym czasie mają być dostępne na stronie internetowej telewizji publicznej - tvp.pl.