Kult jednostki, odrzucenie wartości demokratycznych, rasizm, powiększenie przestrzeni życiowej (Lebensraum) i opanowanie świata przez rasę panów (Herrenrasse) – czyli idee, których wcielenie w życie było największym marzeniem Adolfa Hitlera oraz nazistów z NSDAP. Wódz III Rzeszy postanowił zrealizować swoje plany poprzez rozpętanie wojny światowej i zarażenie wirusem narodowego socjalizmu jak największej liczby ludzi w kraju i za granicą. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia szerokich mas w Niemczech, członków partii oraz elity wojskowej, a wśród niej m.in. Ericha von Mansteina, Wilhelma Keitela, Fridricha Paulusa, Erwina Rómmela czy Ernsta Udeta. To właśnie im poświęcony jest cykl "Generałowie Hitlera".

Ernst Udet od dziecka chciał być lotnikiem. Młodzieńcze marzenia się spełniły, bo został jednym z najsłynniejszych pilotów niemieckich, asem Luftwaffe. Potem oddał życie za swoją pasję. Nie zginął jednak za sterami samolotu, lecz we własnym domu, od samobójczego strzału w skroń. Za trumną bohatera, poległego wedle oficjalnych komunikatów podczas testowania nowych broni, kroczył marszałek Rzeszy Goering, który pięknie przemawiał nad grobem. Tylko grono wtajemniczonych wiedziało, że to właśnie on jest odpowiedzialny za desperacki czyn podwładnego... Wilhelm Canaris to zaś szef wydziału niemieckiego kontrwywiadu wojskowego. Po nieudanym zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku Canaris został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego Flossenburg. Rok później w sejfie Abwehramtu odnaleziono pamiętniki więzionego szefa wywiadu wojskowego. Po ich przeczytaniu führer wpadł w szał i nakazał likwidację zdrajcy...

Każdy odcinek to seria archiwalnych zdjęć, także z działań wojennych, opinie historyków, a także tych, którzy zetknęli się z bohaterami. To często niejednoznaczne, ale wnikliwe portrety ludzi, którzy zasmakowali władzy i być może to stało się ich największym przekleństwem.

GENERAŁOWIE HITLERA | Discovery World | czwartek, godz. 21.30